Komunikacja dostępna – między teorią a praktyką

Kategoria: Nauki społeczne
Moderator: dr hab. Karolina Ruta-Korytowska
Opiekun naukowy: dr hab. Karolina Ruta-Korytowska, UAM

Choć prawo do komunikacji i dostępu do informacji na równych zasadach wynika z przepisów prawa (np. konstytucji, Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami), to wciąż zapisy te nie są przestrzegane w przestrzeni publicznej. Podczas panelu chcemy przyjrzeć się współczesnej komunikacji, z którą każdy z nas spotyka się w codziennym życiu (w urzędzie, na poczcie, u lekarza), by bariery, które blokują możliwość zrozumienia treści wśród różnych grup odbiorczych: młodych ludzi, seniorów, osób z niepełnosprawnością intelektualną, cudzoziemców.
Chcemy przyjrzeć się możliwościom, jakie płyną z wdrażania standardów prostego języka i tekstu łatwego do czytania i rozumienia (easy to read = ETR). Do udziału w panelu zapraszamy osoby, które zajmują się upraszczaniem komunikacji, dostosowywaniem jej do szczególnych potrzeb odbiorców. Chcemy porozmawiać o tym, gdzie te standardy mogą znaleźć zastosowanie, jakie przynoszą efekty, ale również jakie są zagrożenia z ich stosowania. Czy w każdym obszarze komunikacji można z nich korzystać? Czy są jakieś ograniczenia?
Panel będzie również okazją do prezentacji narzędzi służących upraszczaniu komunikacji, wykorzystania AI i modeli językowych, by tworzyć komunikację bardziej dostępną.
Do udziału zapraszamy językoznawców, socjologów, prawników i wszystkich zainteresowanych podjęciem dyskusji na temat dostępności komunikacyjnej we współczesnym dyskursie naukowym.

Formularz rejestracyjny

Komunikacja dostępna – między teorią a praktyką