Przejdź do treści

Panele

SESJA

POSTEROWA

Bartosz Chojnacki

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG
Opiekun Naukowy:

Bartosz Chojnacki

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG
Opiekun Naukowy:

NAUKI

HUMANISTYCZNE

Panel ,,Corpus delicti: wielowymiarowe transfiguracje koncepcji ciała w literaturze latynoamerykańskiej XX i XXI wieku. Interdyscyplinarność, krytyka i ekologia” proponuje podjęcie pogłębionej refleksji nad różnorodnymi aspektami literatury latynoamerykańskiej. Osią przewodnią naszych rozważań o prozie, poezji i dramacie w XX i XXI wieku chcemy uczynić aktualne tendencje literackie dotyczące przemian koncepcji i reprezentacji ciała oraz kryzysu ekologicznego i estetycznego (cf. Gallego Cuiñas, 2021).
Poprzez „wielowymiarowość” rozumiemy różnorodne, interdyscyplinarne podejście interpretacyjne, umożliwiające opisanie złożoności literatury latynoamerykańskiej i jej niewątpliwego i oryginalnego potencjału krytycznego wobec wyzwań współczesnego świata. Naszym celem jest zanalizowanie relacji między ciałem i środowiskiem naturalnym, kulturą i sztuką w szczególnym, niezbywalnie politycznym kontekście kulturowym Ameryki Łacińskiej, co ostatecznie umożliwi wytworzenie wielowymiarowej konceptualizacji kategorii „ciała”, rozumianego jako ciało ludzkie, ciało innych istot żywych oraz nieożywionych, a także, typograficznie, intersemiotycznie i intertekstualnie – ciało tekstu. W tym kontekście proponujemy termin corpus delicti (łac. dowód rzeczowy świadczący o przestępstwie) na oznaczenie obnażania problemów współczesnego świata.
Analiza tekstów literackich, na jakiej nam zależy, wpisuje się więc w szeroko pojęty nurt nie tylko teorii krytycznej, lecz także badań kulturowych, ze szczególnym uwzględnieniem refleksji wywodzących się z myśli Michela Foucault’a na temat ,,anormalności” (1975) i biowładzy (Giorgi); feministycznych i genderowych teorii m.in. zainspirowanych koncepcją cyborga Donny Haraway (2016). Kluczową inspiracją dla podjęcia proponowanej przez nas refleksji o wielowymiarowo pojmowanym ciele jest posthumanizm krytyczny (Braidotti) oraz spowinowacone z nim animal studies (Wolfe), ekokrytyka i ekofeminizm, wskazujący m.in. na powiązania między opresją kobiet a opresją zwierząt (Adams, 1990).
Dostrzegany obecnie w literaturze latynoamerykańskiej zwrot ku aktywizmowi sprawia, że przestrzeń (ciało) tekstu po raz kolejny staje się przestrzenią dyskusji, w której rolę rozmówców przyjmują sztuka, ciało i środowisko, a tło stanowi kontekst polityczny, kulturowy i ekologiczny. W obliczu problemów takich jak przemoc, dyskryminacja, marginalizacja, kontestowana tożsamość narodowa i płciowa oraz nadrzędna niejako wszechobecność kryzysu klimatycznego, ciało zyskuje odnowiony wymiar symboliczny i polityczny. Proponujemy wykorzystanie teorii (Bustamente Escalona, Callsen y Gross, Ferrús Antón, Montes, Morreira y Wieser, Torras Francés) i zbadanie mechanizmów pozwalających „ciału” pełnić w literaturze funkcję krytyczną, poprzez podjęcie następujących tematów:
ciało i jego marginalizacja,
ciało w ujęciu feministycznym,
ciało i tożsamość,
ciało i protest wobec systemu politycznego,
ciało i przemoc,
ciało, rzecz: kapitalizm,
fetysz,
materialność ciała (i nowy materializm),
interdyscyplinarność i intersemiotyczność modyfikująca ciało tekstu: sztuka, muzyka, ekologia w literaturze,
ciało ludzkie i nieludzkie w perspektywie ekokrytycznej,
transformacje i negocjacje reprezentacji oraz konstrukcji ciała w literaturze i kulturze,
subwersyjny/dysydencki potencjał ciała (np. potwornego).

Natalia Mazurkiewicz

Afiliacja: Uniwersytet Warszawski
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, hiszpański
Opiekun Naukowy: dr Zofia Grzesiak

Panel w założeniu ma być forum dla młodych historyków i politologów i badaczy innych dyscyplin, których pasjonują ostatnie dziesięciolecia historii Polski. Chcemy, aby stał się miejscem, gdzie młodzi naukowcy mogą dzielić się swoimi odkryciami, krytycznie analizować dotychczasowe narracje i wspólnie szukać nowych metodologii badawczych, które pozwolą na głębsze zrozumienie i reinterpretację najnowszej historii naszego kraju.


Zapraszamy do zgłaszania referatów obejmujących szeroki wachlarz tematów, od zmian politycznych po przeobrażenia społeczne, od kulturowych rewolucji po ekonomiczne transformacje, a także rolę Polski na arenie międzynarodowej. Szczególnie zależy nam na wystąpieniach, które przekraczają tradycyjne granice dyscyplinarne, łącząc perspektywy z różnych dziedzin nauki, by rzucić nowe światło na zrozumienie przeszłości.


Mile widziane będą również referaty nie opierające się tylko i wyłącznie na rekonstrucji wydarzeń, ale również analizie ich wpływu, interpretacji i pamięci o nich w społeczeństwie. Autorzy referatów mogą zwracać uwagę nie tylko krajowe, ale i globalne konteksty wpływające na kształtowanie się najnowszej historii Polski, a także te, które biorą pod uwagę lokalne perspektywy, ukazując różnorodność doświadczeń i narracji.

dr Dominik Bień

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Dominik Bień

Uczestnicy panelu będą mieli możliwość prezentacji własnych badań prowadzonych nad życiem codziennym w przeszłości, mentalnością dawnych społeczeństw i mikrohistorią. Istotny nacisk zostanie położony na stosowane przez nich metody badawcze i narracyjne. Organizator panelu nie narzuca uczestnikom okresu historycznego i zasięgu terytorialnego. 

mgr Kacper Panek

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Aleksandra Girsztowt-Biskup

Panel ma charakter interdyscyplinarny, a jego celem jest przede wszystkim integracja środowiska medycznego z humanistycznym oraz społecznym. Humanistyka medyczna jest na tyle szerokim pojęciem, że zdecydowałam się na podkreślenie w tytule tych czterech obszarów (bioetyka, prawo medyczne, somatoestetyka, neurofilozofia), jednak, przykładowo, dyskurs o cielesności (choćby przez pryzmat socjologii ciała) czy badania z zakresu antropologii również byłyby mile widziane. Panel poza referatami (oczywiście za zgodą Uczestników), chciałabym poprowadzić również w formie dyskusji referujących, tak by wspólnie zastanowić się, czy humanistyka „odgradza się” od nauk matematyczno-przyrodniczych i odwrotnie – nawet w przypadku analiz uniwersyteckich. Wydaje się, że współpraca interdyscyplinarna czy nawet wymiana spostrzeżeń jest bardzo potrzebna i dostarcza wiele nowych narzędzi, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata.

Anna Prus

Afiliacja: Uniwersytet Gdański. Gdański Uniwersytet Medyczny
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Anna Chęćka, prof. UG

Celem panelu jest eksploracja przecięcia się nauk humanistycznych, takich jak kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, językoznawstwo, historia, filozofia, historia sztuki, i badań nad sztuczną inteligencją. Pytania, jakie możemy postawić, dotyczą nie tylko wpływu najnowszego rozwoju sztucznej inteligencji na sposób uprawiania nauk humanistycznych, ewolucji podstawowych pojęć, takich jak autorstwo, przedmiot, język, tekst, książka, dzieło sztuki itp., ale także kwestie etyczne, jakie pojawiają się w praktyce masowego stosowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

The aim of the panel is to explore the intersection of humanities, such as cultural studies, literary studies, linguistics, history, philosophy, art history, and research on artificial intelligence. The questions we can ask concern not only the impact of the recent development of artificial intelligence on the way humanities are practiced, the evolution of the basic concepts such as authorship, subject, language, text, book, the work of art etc., but also ethical issues that arise in practice of mass usage of solutions based on artificial intelligence.

dr hab. Krzysztof Gajewski

Afiliacja: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Krzysztof Gajewski

Choć każda dyscyplina naukowa posiada sobie tylko tożsamy aparat pojęciowy i metodologię prowadzenia badań, nie ulega wątpliwości, że zauważalna jest coraz częściej tendencja do zacierania się granic pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami. Widać to zwłaszcza w materii badań humanistycznych i społecznych, w których ową interdyscyplinarność należy traktować jako walor, wzajemne czerpanie z teorii właściwych każdej z dyscyplin, poszerza znacząco pola badawcze, otwiera przed naukowcem możliwość wielowątkowej analizy, która może zaowocować wnioskami, których nie udałoby się wydobyć, gdyby nie wspomagania się teoriami z siostrzanych dyscyplin. Doskonałym przykładem takiej korelacji są badania prowadzone przez historyków, politologów, językoznawców i socjologów. Nie brakuje jednak głosów wskazujących, że zacieranie się granic pomiędzy dyscyplinami, jest złym kierunkiem. Dlatego panel ma dać odpowiedź na kluczowe pytanie, czy interdyscyplinarność badań naukowych jest szansą czy zagrożeniem dla dziedzin humanistycznych i społecznych. Tak zarysowana tematyka pozwala na udział w panelu przedstawicieli różnych dyscyplin.

dr Adrian Musiał

Afiliacja: Wyższa Szkoła Zarządzania “Edukacja” we Wrocławiu
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Adrian Musiał

Z uniwersalności pojęcia kryzysu wynika jego wieloznaczność desygnująca przełom, konflikt, wybór, sytuację zagrożenia, walkę. Nas interesuje konkretna, ale możliwie szeroko rozumiana reprezentacja kryzysu w kinie, która jest łączona z nim od samych początków, kiedy pierwsi sceptycy powątpiewali w przyszłość ruchomych obrazów. W ciągu ponadstuletniej historii kinematografii kilkukrotnie zwiastowano godardowskie Fin de Cinema, a rzeczywistych tąpnięć w skali globalnej i lokalnej były dziesiątki. Dlaczego tak się dzieje, czy branża filmowa przyciąga konflikty w sposób szczególny? Film, być może bardziej dosadnie niż inna sztuka, jest czułym papierkiem lakmusowym określającym społeczne napięcia i przemiany, które wyrażane są w dwójnasób – w przedmiocie kina, rozumianego jako branża i instytucja oraz w problematyce natury artystyczno-tematycznej. W ramach panelu chcielibyśmy podjąć okołofilmowy dyskurs, dotyczy w równej mierze kryzysów kina i reprezentacji kryzysów w kinie.
Proponujemy refleksję nad następującymi obszarami problemowymi:
• Różne oblicza kryzysów społecznych, materialnych, egzystencjalnych, duchowych, tożsamościowych jako katalizatory działań i wyborów filmowych bohaterów.
• Znamiona kryzysu jako główne tematy filmów.
• Kryzys jako punkt zwrotny w narracji.
• Kryzysy w branży filmowej po strajkach i skandalach społeczno-obyczajowych.
• Kryzys widowni i recepcyjne trudności współczesnego odbiorcy.
• Kryzys estetyczny i produkcyjny w kinie głównego nurtu.
• Postpandemiczny konflikt kina ze streamingiem.

Maciej Franciszczak

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Marta Maciejewska

Panel ten poświęcony jest szeroko rozumianym badaniom komparatystycznym, a zatem ujmującym literaturę w szerokiej, ponadnarodowej perspektywie i przy tym aktywnie włączającym się w aktualne propozycje badawcze (takie jak np. feminizm, ekokrytyka czy postkolonializm). Literatura stanowi przy tym tylko jeden z członów porównania, którego drugim elementem są albo inne dziedziny sztuki (np. muzyka czy film), albo dyskursy odmiennych nauk (np. łączenie dziedzin humanistycznych i z obszaru nauk społecznych).

“Młoda” komparatystyka promuje zatem dialog i przełamywanie granic – pomiędzy ludźmi, literaturami, dyscyplinami naukowymi czy sposobami konceptualizowania ważnych perspektyw z punktu widzenia młodych badaczy. W spotkaniu, dialogu i dyskusji – a to podstawowe sposoby bycia komparatystą w świecie różnorodności – warto dostrzec wartość samą w sobie, prowadzącą do wytwarzania, ale i współdzielenia wiedzy o świecie, człowieku i kulturze.

dr hab. Anita Całek

Afiliacja: Uniwersytet Jagielloński
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Anita Całek

Literatura i media, jak i cała humanistyka, stają się dziś polem po podejmowania licznych tematów o charakterze społecznym i politycznym. Szczególnie mile widziane będą tematy związane z tożsamością, wojną, konfliktami zbrojnymi, migracjami, kryzysem demokracji, a także z kondycją współczesnych mediów, funkcjonujących w świecie postprawdy.

dr Martyna Wielewska-Baka

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Martyna Wielewska-Baka


Miejsce doświadczenia i miejsce doświadczone można rozumieć na różnych poziomach odniesień – w dobie antropocenu, gdy redefinicji wymagają tradycyjnie rozumiane kategorie i zjawiska literackie, także kategoria miejsca powinna być poddana krytycznemu, badawczemu namysłowi. Topoontologie literackie to termin filozofa Bartłomieja Skowrona, który pisał: “Przestrzenność jako forma wielości przejawia się zarówno w bycie idealnym (przestrzeń logiczna), jak i bycie realnym (przestrzeń fizyczna), oraz bycie psychicznym (przestrzeń psychiczna)”.

Zainspirowane interdyscyplinarnym połączeniem badań z zakresu filozofii, psychologii, matematyki, fizyki czy też literaturoznawstwa proponujemy namysł nad eks-centrycznością i poli-, mono- centrycznością miejsca w literaturze. W tym kontekście należałoby przypomnieć niektóre narzędzia badawcze zaproponowane przez Elżbietę Rybicką, takie jak: “mapy narracyjne, literatura idiolokalności, tropy toponomastyczne, auto/bio/geo/grafie, lieux d’imagination, literatura i lektura jako wydarzenie geograficzne, podróże lekturowe, topografie emotywne, sonotopografie i osmotopografie, literatura jako miejsce pamięci”. Spośród badaczy zajmujących się tym zagadnieniem można wyróżnić m.in. Annę Kronenberg, Michała Głowińskiego, Janusza Sławińskiego, Małgorzatę Czermińską, czy Magdalenę Roszczynialską.

Przykładowe kierunki refleksji:
– zwrot topograficzny;
– geopoetyka;
– heterotopologia;
– urban studies;
– oikologia;
– kartografia krytyczna;
– nomadyczność;
– migracje;
– pogranicza i transgranicza;
– nie-miejsce pamięci;
– etnografia transrelacyjna;
– trans- multi- lokacyjność prozy i poezji;
– wielodyskursywność, wielogatunkowość, wielodykcyjność literatury;
– pamięć miejsca (genius loci);
– autobiograficzność miejsca.

mgr Aleksandra Polok, mgr Katarzyna Majca-Lipa

Afiliacja: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Katarzyna Wądolny Tatar, prof UKEN

Idea pogranicza, z całą wielością przypisywanych mu znaczeń i odczytań, zdaje się stanowić jeden z kluczowych wątków badawczych we współczesnej krytyce literackiej, zaznaczając silnie swą obecność również na gruncie antropologii, performatyki czy filozofii społecznej. Intencją prezentowanego panelu nie jest jednak analiza pogranicza wyłącznie w jego aspekcie zewnętrznym – przestrzennym, lecz skonfrontowanie tejże perspektywy z perspektywą wewnętrzną – jednostkową. W ujęciu tym analizy granic geograficznych, obszarów centro-peryferyjnych i wielokulturowych, śledzenie kształtowania się tożsamości w oparciu o ścieranie się zewnętrznych przejawów takich formacji jak państwo, naród, religia, tradycja czy język, zaczynają zbiegać się i łączyć z rozważaniami nad wewnętrznym rozbiciem jednostki. Tym samym pogranicze staje się wyobrażoną przestrzenią autorefleksji – świadomości negatywnej, która wyzywa symboliczne i dyskursywne mechanizmy kształtujące iluzję podmiotowego „ja”; pozostając przy tym przestrzenią zagubienia, napięcia i krytycznego wglądu w budujące jednostkę narracje, co z kolei odsyła do kategorii nomadyczności i intersekcjonalności. Pisanie pogranicza rozumiane jest zatem jako samoświadome zmaganie się z granicami tak przestrzennymi, jak i dyskursywnymi. I to właśnie jego wielowymiarowość proponuje się obrać za punkt wyjścia do badań kontrastywnych nad współczesną twórczością poetycką, analizowaną na przykładach poetek i poetów z różnych europejskich obszarów językowych. Poezja odgrywa tu bowiem szczególną rolę, prowadząc z jednej strony do obnażania mechanizmów społeczno-polityczno-językowych, a z drugiej umożliwiając intymne wejrzenie w osobistą rzeczywistość bourdieu’owskiej petite misère. 

Michalina Labus

Afiliacja: Uniwersytet Warszawski
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Patrycja Polanowska

Celem panelu poświęconego językom specjalistycznym w tłumaczeniach ustnych i pisemnych jest zaproszenie do dyskusji zarówno doświadczonych tłumaczy, jak i osoby aspirujące do podjęcia zawodu tłumacza. Dyskusja toczyć się będzie wokół zagadnień z zakresu teorii i praktyki tłumaczeniowej, przygotowania tłumacza do pracy w środowisku biznesowym, przemysłowym oraz prawniczym. Spotkanie ma na celu przeprowadzenie “burzy mózgów” – w jaki sposób, często w krótkim czasie, przygotować się do podjęcia zlecenia wymagającego od tłumacza nie tylko doskonałych kompetencji językowych, ale również znajomości wąskiego profesjolektu, branżowej terminologii oraz procesów firmowych.

dr Anna Szuster

Afiliacja: Uniwersytet Ostrawski
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG, Czeski
Opiekun Naukowy: dr Anna Szuster

W zamyśle panel ten ma być miejscem wymiany doświadczeń i forum do dyskusji nad zagadnieniami związanymi z promocją oraz popularyzacją działalności archiwów, bibliotek oraz muzeów. Zakłada on szerokie spojrzenie na proponowane zagadnienie, zarówno ze strony osób pracujących w tychże instytucjach, jak i ich użytkowników i odwiedzających.

mgr Anna Siekierska

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Anna Żeglińska

Ruch oporu, bez względu na sposób jego realizacji i manifestacji, stanowi jedno z najbardziej fascynujących oraz inspirujących zjawisk w historii ludzkości. Od starożytności po współczesność, ludzie buntowali się przeciwko opresji, dyktaturze, niesprawiedliwości i tyrani.

W literaturze termin Guerrilla (hiszp. „mała wojna”) został po raz pierwszy użyty w Hiszpanii w odniesieniu do walk przeciwko okupacji francuskiej w latach 1808–1814. Natomiast w Ameryce Łacińskiej, termin ten oznacza tradycyjną formę oporu przeciwko władzy (lub obcej interwencji), prowadzoną przez nieregularne oddziały partyzanckie wspierane przez zbuntowane siły armii.

Wywodzący się z Francji i oznaczający „ruch oporu”, termin Résistance, został w XX w. przyjęty przez większość krajów, stając się dominującym określeniem Europy Podziemnej. W 1940 r. brytyjski minister wojny ekonomicznej, H. Dalton, użył terminu „czwarta broń” w memoriale odnoszącym się do ruchu oporu w okupowanych przez państwa Osi krajach, co później zostało zaadoptowane do historiografii francuskiej oraz brytyjskiej.
W Polsce ruch oporu jest rozumiany jako całokształt działań konspiracyjnych, partyzanckich i powstańczych oraz innych form żywiołowego i zorganizowanego oporu Polaków wobec zaborców, oraz okupantów.

W drugiej połowie XIX w. istotną cechą zjawisk narodotwórczych było przebudzenie się narodów oraz uświadomienie sobie własnej odrębności. W tym okresie historia zetknęła się z różnorodnymi przejawami ruchów narodowych, takimi jak działalność czetników podczas pierwszej serbskiej rewolucji w 1804 r., hiszpańską guerrillą i partyzantami w Rosji z czasów wojen napoleońskich, powstaniem styczniowym w 1863 r., czy też rewolucją z lat 1905-1907.

W XX i XXI w. obserwujemy wyraźny rozwój różnorodnych form ukrytego, zbrojnego oporu. Podczas I wojny światowej opór tego typu motywowany był świadomością konieczności walki o suwerenne państwo. W okresie od 1914 do 1918 r. dominowały jawne formy oporu, choć często były przygotowywane w głębokiej konspiracji. Takim przykładem są działania czetników serbskich po 1915 r., wybuch rewolty arabskiej w 1916 r., powstanie kwietniowe w Dublinie z 1916 r. i walki Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Ponadto w czasie I wojny w armiach państw trójprzymierza występowały takie formy oporu wśród żołnierzy, do których zaliczane są masowe dezercje, bunty i powstania.

II wojna światowa przyniosła istotną zmianę w kształcie działań ruchu oporu. Konspiracja i walka podziemna zdobyły dominującą rolę, stając się kluczowymi narzędziami walki prowadzonej przez narody pod okupacją. Dodatkowo stały się one istotnym elementem w międzynarodowej politycznej grze, prowadzonej przez różne rządy emigracyjne, a podziemny ruch krajowy stał się ważnym czynnikiem w kalkulacjach rządów wielkich mocarstw koalicji antyhitlerowskiej. Ruch oporu odegrał także znaczącą rolę w wielu krajach podczas procesu wyzwolenia się narodów spod okupacji, a nawet w inicjowaniu zmian strukturalnych społeczeństw. Intensywność tej formy działań odcisnęło swe piętno się na całym świecie. Walkę w/w typu podejmowały nie tylko różnego rodzaju ugrupowania w Europie, ale także w Azji (m.in. Chiny, Filipiny, Indie Holenderskie) oraz w Afryce (np. Etiopia).

Również po II wojnie światowej obserwowano zjawiska ruchu oporu, m.in. przeciwko rządom komunistów w Polsce, walce przeciwko władzy francuskiej prowadzonej przez Ligę na Rzecz Niepodległości Wietnamu w Indochinach, działania narodowowyzwoleńcze Bengalczyków zamieszkujących Pakistan Wschodni oraz powstanie Muzułmańskiego Ruchu Oporu, którego działania przeciwko Izraelowi zostały uznane przez większość państw za terrorystyczne.

XXI w. przyniósł nowe wyzwania i formy działania. W 2010 r. rozpoczęły się wydarzenia znane jako Arabska Wiosna. Obywatele kolejnych krajów północnej Afryki protestowali przeciwko ograniczeniom wolności, łamaniu praw człowieka, korupcji i nepotyzmowi. W wielu tych państwach długotrwałych, niepopularnych dyktatorów odsunięto od władzy. Natomiast rok później rozpoczęła się jedna z najbardziej dramatycznych konfliktów współczesnego świata – wojna domowa w Syrii, gdzie syryjscy powstańcy są oskarżani o powiązania z ugrupowaniami terrorystycznymi.

W Europie obecnie trwają działania ukraińskiego ruchu oporu (Atesz) działającego na południu Ukrainy, który stawia opór agresji ze strony Rosji.

Historia pokazuje, że ruch oporu ma wiele obliczy, nie tylko militarnych, ale także politycznych. Nierzadko był i nadal jest zakorzeniony w różnych od siebie ideologiach. W dalszym ciągu jego interpretacje w poszczególnych państwach wywołują kontrowersje, co prowadzi do intensywnych dyskusji na forum wewnętrznym i międzynarodowym.

Panel „Różne oblicza zbrojnego ruchu oporu na świecie w XX/XXI wieku” stanowić będzie platformę dla naukowej debaty związanej ze zbrojnym ruchu oporu, obliczami, jakie przyjmował historycznie, oraz jego współczesnych formach i kierunkach rozwoju.

mgr Karol Kordas

Afiliacja: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Olgierd Grott, prof. UJ

The panel aims to collect and present the results of research and projects carried out by young researchers in the still very undiscovered field of Jesuit Studies research in Poland. The presence of Jesuits all over the world and their educational, translational, literary, political and social activities, crossing cross-cultural barriers, becomes a prism for looking at many phenomena present in literature, culture, history, sociology and anthropology, as well as many other fields, being by its nature a transdisciplinary study. The panel will include speeches by researchers from several Polish and European universities. 

Przemysław Marcin Raczyk

Afiliacja: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Monika Miazek-Męczyńska, prof. UAM

Panel pt. “Zalecenia Unii Europejskiej a języki jej państw członkowskich w badaniach korpusowych: perspektywy instytucjonalne, parlamentarne i medialne” będzie poświęcony stosowaniu rekomendacji językowych Unii Europejskiej w językach jej państw członkowskich. Przyjrzymy się, jak wymogi redakcyjne czy inne zalecenia związane z tworzeniem dokumentów i tłumaczeniem w UE – np. dotyczące używania języka wrażliwego na płeć w oficjalnych dokumentach – a także zasoby terminologiczne (np. IATE) wpływają na dyskursy w różnych kontekstach.
Zgłaszane prace mogą dotyczyć różnych gatunków, np. dokumentów UE i żargonu instytucjonalnego; komunikatów prasowych; dyskursu parlamentarnego (Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych), programów i audycji medialnych, a także artykułów prasowych. W referatach powinny znaleźć się wyniki analiz korpusowych z wykorzystaniem concordancerów czy metod przetwarzania języka naturalnego (NLP). Wymagamy jedynie uwzględnienia języka polskiego w materiale badawczym. Można zgłaszać analizy tylko tego języka; mogą to być również badania porównawcze wielu języków, wśród których znajdzie się język polski.
Czekamy na zgłoszenia z różnych dziedzin – wystąpienia mogą dotyczyć np. kontaktów czy innowacji językowych, terminologii, tłumaczeń UE, dyskursu instytucjonalnego, dyskursu dotyczącego grup mniejszościowych czy równości językowej. Zapraszamy do zgłaszania się wszystkich zainteresowanych dyskusją o wpływie Unii Europejskiej na wielojęzyczną rzeczywistość Europy.

mgr Aleksandra Tomaszewska

Afiliacja: Uniwersytet Warszawski; Instytut Podstaw Informatyki PAN
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Mirosław Bańko, prof.

W obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i postępującej urbanizacji, „zazielenianie” miast staje się kluczowe dla kreowania przyszłości jako wielo-gatukowej i zrównoważonej (Rupprecht et al, 2020), a pojęcia takie jak „zielone miasto”, „zielona infrastruktura” i „ekosystemy miejskie” wysuwają na pierwszy plan znaczenie roślin w planowaniu urbanistycznym. Celem panelu jest interdyscyplinarna dyskusja na temat roślin w mieście, a w szczególności przyjrzenie się potencjalnym i istniejącym rolom roślin w przestrzeni i polityce miejskiej, oraz relacjom pomiędzy roślinami, ludźmi, i innymi istotami. Do dyskusji zapraszamy studia przypadków, literatury, ujęcia historyczne i rozważania teoretyczne z dziedziny antropologii, socjologii, geografii społecznej, architektury, botaniki, ekologii, oraz innych dziedzin, skupiające się na następujących tematach:
– Miejsce roślin w mieście: postrzeganie roślin w kontekście przynależności i/lub tożsamości miejskiej; praktyki usuwania, sadzenia, zazieleniania; marginalia; estetyczne/kulturowe/użytkowe role i narracje o roślinności miejskiej;
– Rośliny a polityka: zarządzanie zielenią i roślinami – od teorii do praktyki; konflikty; reprezentacja polityczna roślin; kategoryzacja i hierarchizacja przestrzeni i roślinności;
– Sprawczość i podmiotowość roślin: (potencjalna) rola roślin w polityce miejskiej; komunikacja międzygatunkowa; rośliny “inwazyjne”, chwasty, ruderalia; mobilność roślin;
– Relacje pomiędzy roślinami, ludźmi i innymi istotami; splątania (Tsing, 2015), zależności, hierarchie; komunikacja, emocje i afekt; etnobotanika miejska;
– Roślinna obecność w sztuce i estetyce miejskiej;
– “Zielona” przyszłość: spekulacje, eko-utopie, Plantocen.

dr inż. Anna Zadrożna

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG
Opiekun Naukowy: dr inż. Anna Zadrożna

NAUKI

INŻYNIERYJNO

-TECHNICZNE

Architektura współczesna w kontekście nowoczesnych technologii

– zastosowanie nowoczesnych technologii budowlanych, a zmiany w tendencjach projektowych architektury,
– wpływ sztucznej inteligencji na architekturę,
– innowacje technologiczne źródłem zmian w sposobie kształtowania architektury,
– oddziaływanie rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych na architekturę,
– nowoczesne techniki projektowe i cyfryzacja w procesie powstawania architektury,
– rola architekta we współczesnym projektowaniu.

dr inż. Marcin Głuchowski

Afiliacja: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr inż. Marcin Głuchowski

Połączenie matematyki, informatyki oraz medycyny.

dr inż. Kamila Mazur-Oleszczuk

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr inż. Kamila Mazur-Oleszczuk

Panel stanowi obszerną platformę do omówienia najnowszych osiągnięć, badań i wyzwań związanych z szeroką gamą materiałów o wszechstronnych zastosowaniach jakimi są kompozyty polimerowe.
Celem panelu jest prezentacja wyników aktualnych badań i osiągnięć z zakresu technik otrzymywania i charakteryzacji i możliwych zastosowań polimerów, ich dodatków, nanokompozytów i biomateriałów, spełniających kryteria kompozytów.
Panel gromadzi opis rezultatów z obszaru inżynierii chemicznej, inżynierii materiałowej, nauk fizycznych i chemicznych. Zapraszamy do prezentacji wyników badań z zakresu:
– otrzymywania kompozytów polimerowych z uwzględnieniem metod syntezy chemicznej, mieszania wysokoenergetycznego, prasowania, wtrysku itp.
– charakteryzacji kompozytów polimerowych obejmujących badania analizy instrumentalnej, badania fizykochemiczne, strukturalne, elektrochemiczne, mechaniczne i biochemiczne
– zastosowań kompozytów polimerowych ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w przemyśle energetycznym, budowlanym, samochodowym, kosmicznym ale również w farmacji czy medycynie
– aktualnych wyzwań poprawy funkcjonalności i efektywności ale i aspektów ekologicznych recyklingu i utylizacji materiałów kompozytowych.
Panel “Kompozyty polimerowe – charakteryzacja, zastosowania i aktualne wyzwania” ma na celu wymianę doświadczeń naukowców zajmujących się badaniami podstawowymi i aplikacyjnymi. 

dr inż. Sylwia Kozdra

Afiliacja: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr inż. Sylwia Kozdra

Celem panelu jest prezentacja rozwiązań rzeczywistości wirtualnej (VR), rozszerzonej (AR) i mieszanej (XR) w edukacji na każdym etapie kształcenia. Poprzez narzędzia należy rozumieć m.in. wszelkiego rodzaju symulatory fizyczne, symulatory wirtualne (oprogramowanie) lub innego rodzaju oprogramowanie edukacyjne urządzenia, które umożliwia prowadzenie działań edukacyjnych we wszelkich formach, tj. w szkołach podstawowych, w szkołach ponadpodstawowych – zarówno kształcenie ogólne jak i zawodowe, kształcenie na studiach, w tym studiach podyplomowych czy kształcenie realizowane w formie kursów. Celem tych narzędzi powinien być transfer wiedzy, symulacja zjawisk fizycznych, chemicznych lub biologicznych, kształcenie wybranych umiejętności, rozwój wyobraźni i inne. Prezentowane referaty powinny opisywać wybrane narzędzia oraz wskazywać na zalety wybranych rozwiązań w podnoszeniu kwafilikacji zawodorowych, kształceniu umiejętności czy podnoszeniu jakości edukacji. Referaty powinny obejmować m.in. zwrócenie uwagi na indywidualizację kształcenia, kształcenie poprzez wizualizację rzeczywistych zjawisk fizycznych, rozwój umiejętności poprzez trenowanie wybranych umiejętności zawodowych. Szczególnie zachęcamy do zgłaszania rozwiązań wspomagających kształcenie w obszarach medycyny i zdrowia, w tym w rehabilitacji czy opiece nad osobami starszymi, jak również w obszarach związanych z odnawialnymi źródłami energii, wpływającymi na transformację energetyczną Polski.

dr inż. Aldona Rosner

Afiliacja: Politechnika Śląska
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr inż. Aldona Rosner

Panel stanowi forum dyskusyjne dla młodych naukowców, dotyczące innowacyjnych rozwiązań i technologii materiałowych, których wykorzystanie może przyczynić się do dbania o dobrostan środowiska oraz opiekę zdrowotną. Technologie addytywne, katalizatory, materiały biodegradowalne i biokompatybilne czy nanotechnologia to przykładowe obszary dyskusyjne w panelu. Mile widziane są prace poruszające aspekty wytwócze, a także potencjalne zastosowania na różnym etapie gotowości technologicznej.

The panel provides a forum for discussion between young scientists related to innovative solutions and material technologies, the use of which can contribute to environmental well-being and health care. Additive technologies, catalysts, biodegradable and biocompatible materials, and nanotechnology are examples of discussion areas in the panel. Works dealing with manufacturing aspects as well as potential applications at various stages of technological readiness are welcome.

dr hab. inż. Jacek Ryl, dr inż. Mateusz Cieślik

Afiliacja: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. inż. Jacek Ryl

NAUKI

MEDYCZNE

I O ZDROWIU

This panel will cover the latest exciting developments in the field of multi-omics approaches in cancer research. By integrating data from genomics, proteomics, metabolomics, and other ‘omics’ technologies, researchers can gain a better understanding of the underlying biology of cancer, identify potential biomarkers for early detection, prognosis, and treatment response, and develop personalized treatment strategies based on the molecular profile of individual tumours. Cancer omics-based research has the potential to revolutionize cancer research and clinical practice by providing insights into the complexities of the disease.

Examples of topics to be covered by this panel: metabolic reprogramming in cancer, cross talk in the tumour microenvironment, systemic metabolic changes and cancer progression, genomes and transcriptomes of cancers, cancer epigenetics

The panel will be relevant to participants from across a number of fields, including biology, cancer medicine, translational research, epigenomics, cancer immunology, computational biology, and molecular pathology.

dr Aleksandra Czumaj

Afiliacja: Gdański Uniwersytet Medyczny
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr Aleksandra Czumaj

W ramach panelu zapraszamy do zgłaszania prac z zakresu nauk biologicznych i medycznych na temat molekularnych, biochemicznych i fizjologicznych podstaw funkcjonowania komórek, narządów i organizmów. W szczególności preferowane są badania dotyczące mechanizmów ludzkich chorób; procesów komórkowych, takich jak programowana śmierć komórki, starzenie komórkowe, autofagia; profilowanie ekspresji genów w chorobach genetycznych i cywilizacyjnych; transport komórkowy; immunologia molekularna oraz poszukiwania nowych biomarkerów.

mgr inż. Martyna Kuczyńska

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr Marta Moskot

Choroby cywilizacyjne bardzo często mają podłoże związane z dietą i sposobem żywienia. W związku z tym modyfikacja sposobu żywienia i zmiana nawyków żywieniowych na zgodne z zaleceniami towarzystw naukowych może przyczyniać się do zmniejszenia częstości występowania chorób tak zwanych dietozależnych, np otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia. Dietoprofilaktyka jest najlepszym sposobem zapobiegania chorobom i polepszania zdrowia całych społeczeństw. Kształtowanie prozdrowotnych zachowań żywieniowych jest bardzo ważne zarówno w populacji pediatrycznej jak również osób dorosłych.

dr hab. Martyna Kostecka

Afiliacja: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Martyna Kostecka

Panel naukowy pod tytułem “Medycyna, zdrowie i uroda” będzie stanowił forum dyskusyjne, skupiające się na badaniach i osiągnięciach w tych znaczących obszarach życia. Studenci z różnych dziedzin medycyny, zdrowia, kosmetologii i farmacji mogą zaprezentować swoje prace badawcze oraz analizować aktualne trendy i wyzwania.

dr n.med. Katarzyna Olczak

Afiliacja: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr n.med. Katarzyna Olczak

Panel będzie się skupiał wokół rzadkich chorób o podłożu genetycznym. Począwszy od analizy molekularnej, poprzez wyselekcjonowanie wariantów w genach mogących odpowiadać za objawy kliniczne występujące u Pacjenta, aż po analizę funkcjonalną wybranych wariantów.

Prezentacja kolejnych etapów charakterystyki funkcjonalnej w celu oceny wpływu patogennych wariantów na funkcję białka – metody produkcji enzymów oraz ocena aktywności enzymatycznej. Przedstawienie korzyści i perspektyw, jakie niosą za sobą badania funkcjonalne in silico w kontekście klinicznym oraz terapeutycznym.

mgr Klaudia Ślusarczyk

Afiliacja: Instytut Matki i Dziecka
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab n.med. Agnieszka Magdalena Rygiel

Do rozmowy o “Perspektywach rozwoju medycyny” chciałabym zaprosić zarówno osoby reprezentujące uniwersytety medyczne, jak i techniczne. Pomysł panelu powstał w wyniku sygnalizowanej już wielokrotnie potrzeby wymiany wiedzy i umiejętności osób ze środowiska medycznego z osobami zajmującymi się m.in. inżynierią biomedyczną, biotechnologią czy badaniami nad sztuczną inteligencją (i wprowadzeniem jej do systemu ochrony zdrowia). Wystąpienia mogą mieć charakter teoretyczny i stanowić analizę istniejących już prototypów, robotów, nowych metod badawczych czy diagnostycznych albo pokazywać nadzieje środowiska medycznego związane z nowo odkrytymi lekami czy rozwijającymi się technologiami. Mile widziane byłyby również wystąpienia prezentujące konstrukcje, projekty czy patenty Uczestników z różnych ośrodków badawczych. Wydaje się, że temat technologii w medycynie jest warty uwagi m.in. ze względu na tak szybki jej rozwój i swoją różnorodność (poczynając od urządzeń używanych podczas operacji, na głośno analizowanym zastąpieniu człowieka przez maszyny lub odgrywanej przez nie coraz większej roli kończąc). Wspólnym mianownikiem panelu jest jednak medycyna i to do niej musi odnosić się nadesłany abstrakt; z kolei sam rozwój należy tu rozumieć szeroko.

Anna Prus

Afiliacja: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab n.med. Anna Wardowska

Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie człowieka

dr Małgorzata Znyk

Afiliacja: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Małgorzata Znyk

Celem panelu jest przedstawienie współczesnych zagrożeń epidemiologicznych wynikających ze zmian klimatu (migracja wektorów chorób wirusowych i bakteryjnych), zmian środowiskowych (działania człowieka) oraz zmian kulturowych (turystyka, migracje, konflikty zbrojeniowe) oraz problem zoonoz jako efekt przekraczania przez człowieka barier środowiskowych. Przedstawione zostaną kwestie dotyczące minimalizacji i oszacowania ryzyka nowych/starych chorób zakaźnych w kontekście zmian kulturowych. klimatycznych oraz konfliktów zbrojeniowych. 

prof. Małgorzata Krzyżowska

Afiliacja: Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: prof. Małgorzata Krzyżowska

NAUKI

ROLNICZE

A wide thematic spectrum referring to the impact of human activity and presence on the landscape, ecosystems and wild species

dr inż. Adam Wójcicki

Afiliacja: Instytut Badawczy Leśnictwa/Forest Research Institute
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr inż. Adam Wójcicki

Nauki eksperymentalne – przedstawienie badań dotyczących optymalizacji hodowli roślin w celu uzyskania komórek macierzystych, mających zastosowanie w leczeniu zmian skórnych

dr inż. Barbara Domagała

Afiliacja: Uniwersytet Rolniczy im Hugona Kołłątaja w Krakowie
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr inż. Barbara Domagała

NAUKI

ŚCISŁE

I PRZYRODNICZE


Medical imaging technology has revolutionized the diagnosis and treatment of many diseases. Its constant development, initiated with the first X-ray image taken by Wilhelm Röntgen in 1895, presents new applications and advancements leading to improved patient outcomes. This panel aims to spread knowledge about the broad subject of medical imaging, discuss past and current advancements, as well as look into the prospects and clinical perspectives of not only imaging modalities themselves, but also their novel applications in both diagnosis and treatment.

Fast and accurate diagnosis is the key to maladies prevention and treatment. New advancements bring us closer to detection and addressing of many diseases, which threaten our well-being. Among the best know medical imaging systems including:
– Ultrasound Imaging (USG and US),
– Computed Tomography (CT),
– Medical Resonance Imaging (MRI),
– Scintigraphy,
– Positron Emission Tomography (PET),
recent years have shown major developments. Some of the biggest medical imaging technology trends, which steer current research include incorporation of machine learning and virtual reality, precision enhancement (e.g. contrast-enhanced ultrasound, dual-energy CT, total-body technology, real-time imaging), procurement of novel and complementary imaging characteristics (positronium lifetime imaging, metabolic imaging with MRI, novel radiotracers, etc.), mobile systems and wearables, as well as many others. Moreover, medical imaging is an inherent part of the broadly understood image-guided therapy, with recent progress in, e.g. proton and ion beam therapy.

mgr Szymon Parzych

Afiliacja: Uniwersytet Jagielloński
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Paweł Moskal, prof.

W wyniku postępujących zmian klimatu, rejony polarne podlegają obecnie silnym przeobrażeniom tj. wzrost temperatury powietrza, kurczenie powierzchni lądolodów oraz lodowców, podnoszenie się poziomu wód oceanów, odmarzanie wieloletniej zmarzliny. Zmian, w mikro i makroskali skali, w obrębie ekosystemów polarnych jest znacznie więcej, niestety duża rozległość tych obszarów, oddalenie od siedlisk ludzkich oraz utrudniona dostępność powodują, że bezpośrednie badania tych rejonów są w dużym stopniu ograniczone. Techniki teledetekcyjne zapewniają kluczowe narzędzia do zrozumienia oraz określenia stopnia tych zmian. Do panelu zapraszamy naukowców, badaczy oraz specjalistów zajmujących się badaniem rejonów Arktyki i Antarktyki w kontekście nowo opracowanych algorytmów, wykorzystania danych teledetekcyjnych pochodzących z satelitów lub bezzałogowych statków powietrznych, strategii walidacji lub analizy długich szeregów czasowych w obszarach polarnych.

dr Kornelia Wójcik-Długoborska

Afiliacja: Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Kornelia Wójcik-Długoborska


Panel konferencyjny pt. “Chemia i środowisko” skupia się na badaniu złożonych relacji między chemią a środowiskiem naturalnym, z uwzględnieniem zarówno negatywnych, jak i pozytywnych aspektów tej interakcji. Celem panelu jest zgłębienie wiedzy na temat wpływu substancji chemicznych na środowisko, rozważenie wyzwań związanych z zanieczyszczeniem chemicznym oraz przedstawienie nowoczesnych rozwiązań i technologii służących ochronie środowiska przed negatywnymi skutkami działalności przemysłowej i gospodarczej. Uczestnicy panelu będą mieli okazję wysłuchać prezentacji ekspertów z różnych dziedzin, takich jak chemia ogólna, nanotechnologia, chemia środowiskowa, ekotoksykologia, zrównoważony rozwój oraz inżynieria środowiska. Tematy prezentacji mogą obejmować najnowsze badania dotyczące zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, strategie minimalizacji odpadów chemicznych, rozwój zielonej chemii oraz innowacje w recyklingu i oczyszczaniu środowiska.

The conference panel titled “Chemistry and the Environment” focuses on exploring the complex relationships between chemistry and the natural environment, considering both the negative and positive aspects of this interaction. The panel’s goal is to deepen knowledge about the impact of chemical substances on the environment, consider the challenges associated with chemical pollution, and present modern solutions and technologies for protecting the environment from the adverse effects of industrial and economic activities. Panel participants will have the opportunity to listen to presentations from experts in various fields, such as general chemistry, nanotechnology, environmental chemistry, ecotoxicology, sustainable development, and environmental engineering. Presentation topics may include the latest research on organic and inorganic pollutants, strategies for minimizing chemical waste, the development of green chemistry, and innovations in recycling and environmental cleanup.

mgr Mateusz Baluk, mgr Damian Makowski

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr inż. Aleksandra Pieczyńska, dr inż. Paweł Mazierski

Tytuł: Ciecze Jonowe: Nowe Horyzonty
Opis: Ciecze jonowe, fascynująca klasa rozpuszczalników znana ze swoich unikalnych właściwości i różnorodnych zastosowań, przyciągają coraz większą uwagę naukowców i inżynierów z różnych dyscyplin. Niniejszy panel ma na celu zgromadzić młodych naukowców zajmujących się badaniami nad cieczami jonowymi, aby zagłębić się w najnowsze osiągnięcia, pojawiające się trendy i nowe zastosowania.
Cele Panelu:
1. Zwiedzenie Nowych Kierunków Badań: Przedstawienie najnowszych osiągnięć i kierunków badań związanych z cieczami jonowymi, w tym ich zastosowań w technologii i inżynierii.
2. Dyskusja nad Wyzwaniami i Możliwościami: Analiza wyzwań związanych z syntezą, charakteryzacją i zastosowaniami cieczy jonowych, a także identyfikacja potencjalnych nowych obszarów zastosowań.
3. Interdyscyplinarność: Promowanie interdyscyplinarnej wymiany myśli i współpracy między naukowcami z różnych dziedzin zainteresowanych cieczami jonowymi.
Tematy Do Dyskusji:
1. Synteza i charakterystyka cieczy jonowych
2. Struktura chemiczna – zrozumienie struktury molekularnej i interakcji w cieczach jonowych
3. Termodynamika – badanie właściwości termodynamicznych, takich jak zachowanie fazowe, entropia i entalpia
4. Właściwości transportowe – badanie dyfuzji, lepkości i przewodnictwa jonów w cieczach jonowych
5. Kataliza oraz biokataliza – wykorzystanie cieczy jonowych jako mediów reakcyjnych lub katalizatorów
6. Elektrochemiczne magazynowanie energii – badanie cieczy jonowych jako elektrolitów dla baterii czy superkondensatorów
7. Rozdzielanie gazów – wykorzystanie cieczy jonowych w procesach absorpcji, separacji i oczyszczania gazów
8. Chemia materiałów i materiałów polimerowych – wykorzystanie cieczy jonowych w syntezie i przetwarzaniu zaawansowanych materiałów
9. Nanotechnologia – wykorzystanie cieczy jonowych w syntezie i funkcjonalizacji nanocząstek
10. Agronomia – zastosowanie cieczy jonowych jako środków bakteriobójczych, grzybobójczych, chwastobójczych, stymulatorów roślin czy regulatorów wzrostu
11. Zagadnienia związane z toksycznością, biodegradacją i zrównoważonym rozwojem cieczy jonowych

dr Andrea Szpecht

Afiliacja: Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Andrea Szpecht

The panel is intended for all young researchers involved in the broadly understood use of computer/computing methods and techniques for conducting research in the field of science and natural sciences, in particular in the fields of chemistry, environment, biology, medicine and life sciences.

dr hab. Rafał Ślusarz

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Rafał Ślusarz

The panel will explore the enormous potential of microbiology. To begin with the diversity of naturally occurring microbes, the variety of produced compounds, and the complexity of their interaction. Ending with the application potential of microbes or even just the genes naturally occurring via the usage of synthetic biology to fight global problems.

mgr Marcin Borowicz

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Robert Czajkowski, prof.

Recent years’ focus on exploration of extreme habitats and different environmental microbiomes has led to the expansion of our knowledge of microbial adaptations to such presumably inhabitable conditions. Continually discovered biodiversities are untapped source of novel applications advancing our everyday life – from highly productive industrial enzymes and efficient bioremediation to combating pathogens and human health improvement.  

dr inż. Daria Biernacka

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr inż. Daria Biernacka

The panel aims to open a space for a scientific debate regarding forensic anthropology in Poland. We invite all students, scholars, and professionals to contribute their research in this area so we can produce an overview of the advancement of this discipline in our country. Theoretical, methodological and case-study proposals are welcome. As the field itself, an interdisciplinary approach to forensic anthropology is encouraged. We also invite international students to share their research and to enrich the scientific debate with their perspectives, experiences and ideas. 

dr Katarzyna Górka

Afiliacja: Zakład Antropologii, Polska Aademia Nauk
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr Katarzyna Górka

Zapraszamy do zgłaszania wystąpień w panelu  “Modelowanie neuronowe w naukach przyrodniczych i stosowanych”! Odkryjcie z nami fascynujący świat nowoczesnych technik modelowania neuronowego, które rewolucjonizują badania w biologii, chemii, fizyce i inżynierii. Przygotujcie się na niezapomnianą podróż przez najnowsze osiągnięcia w analizie danych, klasyfikacji i predykcji, gdzie nauka spotyka się z technologią. Rozprawimy się z mitami i pokażemy, jak modelowanie neuronowe staje się kluczowym narzędziem w biomedycynie, inżynierii materiałowej, biologii, rolnictwie, ochronie środowiska. Przyłączcie się do nas, aby poznać inspirujące studia przypadków i odkryć potencjał dalszego rozwoju w tej ekscytującej interdyscyplinarnej dziedzinie nauki!

dr inż. Magdalena Piekutowska

Afiliacja: Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr inż. Magdalena Piekutowska


The “Plant Biotechnology” panel will dive into the latest advancements, applications, and challenges within the field of plant biotechnology. We will address a wide range of topics, from genetic engineering, plant physiology, stress management to the intricate dynamics of the plant’s microbiome. Young scientists will lead discussions engaging with these multifaceted aspects that are fundamentally reshaping agriculture, revolutionizing crop yields, and advancing sustainability practices. Join us for an enlightening journey into the forefront of plant biotechnology, shedding light on its profound implications for the future of food security and environmental conservation.

mgr Sara Kędzierska

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr Sylwia Klińska-Bąchor


Morza i oceany od zawsze wzbudzały wśród ludzi wiele emocji, które ostatecznie prowadziły do podejmowania eksploracji i prób zrozumienia funkcjonowania ekosystemów morskich. Występujące w tym specyficznym środowisku organizmy oraz procesy jakie przeprowadzają, stanowią obiekt zainteresowania wielu badaczy i badaczek morza, pod względem ekologicznym, molekularnym, a także biotechnologicznym.

Celem panelu jest zgromadzenie osób fascynujących się oraz prowadzących badania nad ekosystemami morskimi, ich strukturą, a także żyjącymi w nich organizmami. Panel obejmuje tematykę około oceanograficzną oraz związaną z biologią morza.

Wiktoria Chudzik

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Ilona Złoch

NAUKI

SPOŁECZNE


Panel “Akademia w perspektywie interdyscyplinarnej” dotyczył będzie ewolucji uczelni wyższych przez pryzmat nauk humanistycznych i społecznych. Paneliści będą mieli możliwość omówienia tego jak tradycje i historyczne ścieżki rozwoju uczelni wpływają na ich obecną strukturę i metody zarządzania. Rozważane będą zmiany w organizacji i funkcjonowaniu akademii pod wpływem społecznych i ekonomicznych przemian. W ramach zgłoszonych wystąpień prelegenci będą mieli także okazję odnieść się także do tego jak współczesne procesy – takie jak zmiany w obrębie własności kapitału, technologii i demografii – kształtują zarządzanie szkolnictwem wyższym i nauką, i jakie ma to znaczenie dla społeczeństwa. 

mgr Łukasz Bień, Piotr Patalas

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG


Panel “Anomalie rozwojowe dzieci i młodzieży – perspektywa interdyscyplinarna” to spotkanie, które skupia się na kompleksowej analizie oraz dyskusji nad różnorodnymi aspektami anomalii rozwojowych występujących u dzieci i młodzieży. Przekraczając granice poszczególnych dziedzin nauki, panel ten ma na celu zgromadzić reprezentantów różnych dyscyplin w celu lepszego zrozumienia, oddziaływania i diagnozowania tych złożonych problemów.

mgr Emil Korzeniewski

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Lucyna Kopciewicz, prof.


Współczesna Azja mierzy się z mnogością wyzwań społecznych i politycznych. Zglobalizowany świat i towarzysząca mu westernizacja wiążą się z naciskami na dotychczas istniejące struktury tradycyjnych wartości. Z tego powodu ujawnia się szereg radykalnych odpowiedzi przejawiających się np. przez gwałtowne zwroty polityczne. Celem panelu jest identyfikacja i próba zrozumienia procesów przemian zachodzących w omawianym regionie. 

dr Kornel Bielawski

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Kornel Bielawski, dr hab. Danuta Plecka, prof. UG


Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (dalej: AI), zbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie danych osobowych stało się nieodłącznym elementem wielu dziedzin życia. Jednakże, wraz z rosnącą ilością danych zbieranych przez algorytmy AI, pojawiają się coraz większe wyzwania związane z ochroną prywatności i bezpieczeństwem danych osobowych. Panel „Bezpieczeństwo danych osobowych w erze sztucznej inteligencji: Wyzwania i perspektywy” ma na celu stworzenie przestrzeni do pogłębionej dyskusji nad tym istotnym zagadnieniem, który ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju technologii AI oraz ochrony danych osobowych. 

dr Maria Jedrzejczak, mgr Patryk Pieniążek

Afiliacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Maria Jędrzejczak


This panel focuses on the variety of positive and negative challenges related to the population ageing in Central and Eastern Europe. The goal of this section is to gather both theoretical and practical insights related to the socio-economic, political, cultural, and healthcare dimensions shaping the current and future living conditions of both younger but already ageing generations as well as older generations. The panel invites papers representing various disciplines, including public policy, sociology, economics, and public health. The papers may cover the following themes, but the selection is also open to other topics, such as demographic trends, social care and health care services, cultural attitudes towards ageing and older adults, age discrimination, a situation of older workers, intergenerational solidarity, and age-friendly cities and communities.

dr Andrzej Klimczuk

Afiliacja: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr Andrzej Klimczuk


Dołącz do nas w fascynującej podróży po ludzkim mózgu pod kierownictwem Międzyuczelnianego Koła Naukowego Neuronauki Cerebrum!

Panel porusza zagadnienia związane z neurobiologicznymi podłożami procesów i zaburzeń psychologicznych oraz funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego.

Będzie to miejsce pozwalające na zaprezentowanie analizy aktualnych badań, stawianie pytań i hipotez podpartych wiedzą naukową, a także promocję informacji o najbardziej istotnych kwestiach dla naszego społeczeństwa

Szeroki przekrój dziedzin zawarty w grupie neuronauk jak m.in. neuropsychologia, neurobiologia, informatyka czy medycyna, umożliwia nam przyjęcie holistycznego spojrzenia na temat zachodzących w mózgu zjawisk, które towarzyszą złożonym formom zachowania, a także roli jaką w ich regulacji odgrywają poszczególne struktury mózgu.

Zapraszamy!

Patrycja Tomczak

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Aleksandra Mańkowska


Uczestnicy panelu będą mieli okazje porozmawiać o sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI, SI), która potrafi analizować dane, rozpoznawać wzorce, podejmować decyzje i nawet komunikować się w sposób zbliżony do naszego. Panel dotyczący sztucznej inteligencji obejmuje dyskusje na temat najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie. Paneliści przedstawią wyzwania i potencjalne zastosowanie sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Eksperci będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami i wynikami badań dotyczącymi rozwoju AI. Przedstawią zarówno bariery, jak i wyzwania, z którymi spotyka się sztuczna inteligencja na co dzień. Panel dotyczący AI będzie również znakomitą okazją do wymiany poglądów i ciekawych dyskusji na temat wpływu sztucznej inteligencji na człowieka. Panel ma być początkiem w poszerzeniu wiedzy na temat AI oraz możliwością budowania relacji między młodymi naukowcami, doktorantami, studentami i ekspertami z branży.

mgr Marta Czarkowska

Afiliacja: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Michał Polasik, prof. UMK


Panel skupia się wokół tematyki związanej z AI – tym jak działa, jak znaczący może mieć wpływ na wiele dziedzin życia człowieka, a także kwestie prawne, które powinny nadążać za stale rozwijającym się zagadnieniem jakim jest Sztuczna Inteligencja. 

Aleksandra Łapot

Afiliacja: Uniwersytet Jana Długosza
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Wojciech Białogłowski


panel 

prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek

Afiliacja: Uniwersytet Warszawski
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek


Zmienia się struktura wiekowa w Polsce. W 2022 r. osób w wieku 60+ było 9,8 mln (6,9 mln w 2007 r) i jest to obecnie najliczniejsza grupa wiekowa. Zabezpieczenie socjalnych, prawnych, zdrowotnych i psychologicznych potrzeb tej grupy staje się jednym z najważniejszych zadań społecznych na kolejne lata. Dlatego zachęcamy wszystkich badaczki_y do zarysowania portretu społecznego polskich silversów/seniorów/osob dojrzałych i zarazem do szukania możliwych rozwiązań w celu poprawy widoczności i funkcjonowania tej grupy. Dodatkowy nacisk kładziemy na uwzględnienie aspektu dyskryminacji osób starszych. Panel ma charakter interdyscyplinarny, zapraszamy do wystąpień teoretycznych, analitycznych i prezentacji wyników badań.

mgr Olga Żukowicz

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Magdalena Nowacka

Zapraszamy do zgłaszania wystąpień w panelu  “Modelowanie neuronowe w naukach przyrodniczych i stosowanych”! Odkryjcie z nami fascynujący świat nowoczesnych technik modelowania neuronowego, które rewolucjonizują badania w biologii, chemii, fizyce i inżynierii. Przygotujcie się na niezapomnianą podróż przez najnowsze osiągnięcia w analizie danych, klasyfikacji i predykcji, gdzie nauka spotyka się z technologią. Rozprawimy się z mitami i pokażemy, jak modelowanie neuronowe staje się kluczowym narzędziem w biomedycynie, inżynierii materiałowej, biologii, rolnictwie, ochronie środowiska. Przyłączcie się do nas, aby poznać inspirujące studia przypadków i odkryć potencjał dalszego rozwoju w tej ekscytującej interdyscyplinarnej dziedzinie nauki!

dr inż. Magdalena Piekutowska

Afiliacja: Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr inż. Magdalena Piekutowska


Współcześnie procesy migracje uznać należy za jeden z najważniejszych komponentów kształtującego się porządku międzynarodowego oraz istotny element rzeczywistości społecznej wielu państw. Ich oddziaływanie widoczne jest zarówno w skali mikro (na poziomie jednostek i rodzin), w skali mezo (na poziomie społeczności lokalnych, wspólnot i regionów), jak i w skali makro (w odniesieniu do państw, ugrupowań integracyjnych takich jak Unia Europejska oraz szerzej – całego ładu globalnego). W XIX w. migracje międzynarodowe przyjęły formę ruchów masowych, stanowiących istotny i trwały element rzeczywistości międzynarodowej. Dalszy wzrost znaczenia migracji, jako ważnego fenomenu społecznego, ekonomicznego i politycznego, nastąpił w XX w., w związku z czym stulecie to zyskało miano “wieku migracji”. Wiele wskazuje jednak na to, iż w przyszłości również XXI w. będzie można określać jako “erę diaspor”. Panel ma charakter interdyscyplinarnej dyskusji nad procesami migracyjnymi oraz ukształtowanymi w ich wyniku diasporami.  

dr Rafał Raczyński

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr Rafał Raczyński


Celem panelu jest rekonstrukcja myśli politycznej reprezentowanej zarówno przez indywidualnych teoretyków i działaczy jak i organizacje oraz ruchy społeczne i polityczne. Pod kątem merytorycznym za szczególnie cenne uznane będą koncepcje, które były wprowadzane do rzeczywistości politycznej zarówno na szeroką (krajową i ponadkrajową) jak i węższą skalę. Zgłoszone wystąpienia powinny zawierać opis konkretnych koncepcji i programów politycznych oraz sposób a także efekty ich wprowadzenia. W referatach może się również znaleźć krytyczna perspektywa względem omawianych koncepcji oparta na myśli jej przeciwników oraz samego autora/autorów referatu. Zakres geograficzny rekapitulowanych koncepcji pozostaje otwarty i może obejmować zarówno myśl polityczną z państw europejskich jak i pozaeuropejskich.

dr Dominik Bień

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Dominik Bień, dr hab. Jarosław Nocoń, prof. UG


Posiadanie tożsamości oraz doświadczenie jej jest warunkiem niezbędnym dla zachowania zdrowia psychicznego i społecznego ładu. Tożsamość jednostki jest kształtowana zarówno przez przynależność do grupy społecznej, jak i internalizację jej wartości kulturowych. Jednymi z najważniejszych miejsc kształtujących tożsamość, szczególnie w wymiarze historycznym, społecznym i kulturowym są muzea i galerie sztuki. Nowoczesne instytucje kultury stały się miejscami, gdzie tożsamość społeczno-kulturowa jest stale przypominana i „negocjowana” w dialogu społecznym w różnych kontekstach poprzez podejmowane przez nie narracje. Proces ten przebiega w ukierunkowaniu na przeszłość i zachowanie własnej tradycji (ujęcie historyczne), poprzez sferę łączności jaką jest teraźniejszość, konstytuująca tożsamość (ujęcie współczesne), aż po przyszłość (ujęcie perspektywiczne), której celem jest przekazywanie i kształtowanie poczucia tożsamości wśród kolejnych pokoleń. Podejmowana w ten sposób refleksja nad kulturą i tożsamością, a także ich współczesnym kształtem, jako dobrem wspólnym, stanowi jedną z głównych determinant istnienia muzeów i istotę muzealnictwa.

Problematyka podejmowana podczas panelu, mając charakter interdyscyplinarny, będzie dotyczyć roli muzeów i muzealnictwa w kształtowaniu oraz podtrzymywaniu tożsamości kulturowej, . Do udziału zapraszamy zarówno historyków, jak i historyków sztuki, socjologów, politologów, archeologów, konserwatorów zabytków, kulturoznawców, literaturoznawców i reprezentantów innych pokrewnych dziedzin.

mgr Dawid Gajos

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Marcin Szerle


Celem panelu pt. “Prawo finansowe wobec wyzwań współczesnego świata” jest zaprezentowanie poglądów i wyników prowadzonych badań w zakresie prawa finansowego i wyzwań jakie wyznacza zmieniające się otoczenie: gospodarcze, społeczne i technologiczne. Przykładowe obszary tematyczne, jakich mogą dotyczyć prezentacje to: 
1. Wykorzystanie nowych technologii na rynku usług finansowych a zwłaszcza bankowych.
2. Waluty wirtualne.
3. Pieniądz elektroniczny na rynku finansowym.
4. Zarządzanie państwowym długiem publicznym.
5. Wdrażanie dyrektyw unijnych w obszarze prawa finansowe – zakres ich regulacji.
6. Zmiany w prawie podatkowym – Krajowy System e-Faktur.
7. Wskaźniki referencyjne i ich znaczenie na rynku kredytowym.
8. Prawo finansowe a zielona transformacja.

dr hab. Ewa Kowalewska

Afiliacja: Uniwersytet Szczeciński
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Ewa Kowalewska


Panel będzie stanowić przestrzeń do rozważań nad wieloma aspektami geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, szczególnie skupiając się na nierównościach społecznych i ekonomicznych, problematyce urbanizacji, migracji ludności, zrównoważonym rozwoju oraz wyzwaniami stojącymi przed współczesnym planowaniem przestrzennym. Dyskusja pozwoli na wskazanie potencjalnych rozwiązań i kierunków rozwoju badań w tym zakresie.

mgr Martyna Sydorów

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Marcin Połom


W erze dynamicznych zmian, gdzie technologia, gospodarka i społeczeństwo przeplatają się w coraz bardziej złożony sposób, rynek pracy doświadcza fundamentalnej transformacji.

Podczas panelu uczestnicy mogą mieć okazję do rozważenia różnorodnych tematów, takich jak potencjalne konsekwencje automatyzacji i cyfryzacji dla tradycyjnych modeli zatrudnienia, możliwe role edukacji i szkoleń w adaptacji pracowników do nowych wymogów gospodarczych, oraz ewentualne zmiany w organizacji pracy, które mogą wynikać z globalizacji i postępu technologicznego. Panel może również otworzyć debatę na temat wpływu zmian demograficznych, w tym starzenia się społeczeństw i migracji, na rynek pracy oraz jakie wyzwania i możliwości mogą wiązać się z tymi zmianami.

Zamierzając przedstawić interdyscyplinarną perspektywę, panel może dążyć do zidentyfikowania sposobów, w jakie możemy formułować polityki publiczne, strategie biznesowe i inicjatywy edukacyjne, aby efektywnie reagować na te zmiany, wspierając równocześnie rozwój gospodarczy i dobrostan społeczny.

mgr Radosław Kleina

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Anita Szymańska, prof. UG


Proponowany panel ma za cel stworzyć wspólną przestrzeń dla różnych obszarów psychologii ogólnej: biologicznych podstaw zachowania, psychometrii, funkcji poznawczych, różnic indywidualnych czy emocji i motywacji, ale też i kontekstualnej, choćby klinicznej czy rozwojowej, by pozwolić prezentującym, ale i odbiorcom, na refleksyjne podejście do fenomenu, jakim jest aktywność muzyczna człowieka. Prezentowane treści podczas wystąpień mają za zadanie pokazać zainteresowanym, że nawet aktywność muzyczna, odbiorcza czy nadawcza, może, dzięki różnorodnym narzędziom poznania, być analizowana na różnych poziomach opisu, mimo że zdaje się być najbardziej złożoną formą aktywności człowieka.

dr Bartłomiej Swebodziński

Afiliacja: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Bartłomiej Swebodziński


Panel dyskusyjny pozwoli na wymianę myśli badaczy w zakresie zagadnień dotyczących dolegliwości psychosomatycznych. Interesujące są najnowsze doniesienia w psychologii związane: z symptomami psychosomatycznymi, z funkcjonowaniem osób chorujących,  w chorobach somatycznych układów: pokarmowego, krwionośnego, hormonalnego, oddechowego i innych. 

dr Agata Banakiewicz

Afiliacja: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Agata Banakiewicz


Celem panelu jest przybliżenie znaczenia i roli regionu bałkańskiego dla polityki europejskiej, a także specyficznych uwarunkowań regionu zachodzących od XIX wieku. Panel obejmuje kwestie etniczne, historyczne, polityczne i wpływów zewnętrznych. Te kwestie implikują współczesną rzeczywistość tego regionu. 

dr Tomasz Lenkiewicz

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Tomasz Lenkiewicz



Przemiany jakie dokonują się we współczesnym świecie powodują wiele wyzwań zarówno dla procesów kształcenia, nauczania oraz szeroko rozumianej edukacji, jak i kondycji psychicznej człowieka współczesności. Podczas spotkania konferencyjnego, w ramach panelu: „Świat współczesny a edukacja – Wyzwania pedagogiczne i psychologiczne”  będzie przestrzeń, aby wymienić refleksje, dokąd zmierza współczesna pedagogika? Jakie wyzwania i trudności mogą czekać na szkołę i procesy kształcenia? W jaki sposób specjaliści nauczyciele mogą wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, jakie są wyzwania o których „jeszcze” nie mówimy, a może warto rozpocząć dyskusje?
PROPONOWANE OBSZARY PROBLEMOWE PANELU TO:
-Nauczyciel, kształcenie i wyzwania współczesności
-Strategie wspierania i praca  z osobami i grupami w kryzysie
-Uczeń współczesności- jego cele, możliwości i zagrożenia
-Kondycja psychiczna człowieka współczesnego
-Nowe dylematy pedagogiki i psychologii
Zapraszam do prezentacji różnych obszarów  powyższych tematyk, które będą korespondowały z podjętym w ramach konferencji dyskursem, a także będą stanowiły podstawę do wymiany myśli i dyskusji. Do zobaczenia na panelu.

dr Kamila Olga Stępień-Rejszel

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Kamila Olga Stępień-Rejszel


Pierwsze cztery dekady funkcjonowania Internetu przyniosły powstanie: poczty elektronicznej, firm prowadzących działalność wyłącznie w cyberprzestrzeni, mediów społecznościowych stanowiących agorę jego użytkowników, Big Data oraz początek Internetu Rzeczy. Każde z powyższych stanowi rewolucję w określonym obszarze codziennego funkcjonowania człowieka. Rozwój powyższych możliwy jest dzięki współcześnie znanej sieci World Wide Web. W 2023 roku liczba użytkowników Internetu przekracza ponad 5 miliardów. Sam Internet stał się czynnikiem zmiany społecznej, której to przejawy obserwowane są w niemal każdej sferze funkcjonowania człowieka. Na gruncie nauk społecznych zmiana ta wymaga ponawiania obserwacji, a także pogłębiania oraz identyfikowania czynników determinujących proces zmian. Jedną z najbardziej aktualnych zmian, a zarazem fenomenem, który stanowi istotne novum w obszarze nauk społecznych w świecie cyfrowym jest upowszechnienie dostępu do Sztucznej Inteligencji.

Do udziału w panelu zapraszam Badaczki / Badaczy, którzy w swoich wystąpieniach dokonają: 1. opisu obserwowanych zmian społecznych i wpływu cyfryzacji, 2. wyjaśnienia fenomenu zjawisk zachodzących w cyberprzestrzeni, 3. przewidywania kierunków rozwoju lub projekcji nowych zjawisk, 4. oceny zmian i ich wpływu na życie człowieka.

dr Wojciech Mincewicz

Afiliacja: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Wojciech Mincewicz


Współcześnie miasta bardzo szybko się zmieniają. Nauka wprowadza także szereg określeń współczesnego miasta: miasto zrównoważone, zielone, miasto-gąbka, miasto inteligentne, miasto inkluzywne, miasto 15-minutowe, miasto – ogród i wiele innych. Celem panelu jest zaprezentowanie i przedyskutowanie zmian zachodzących w miastach i ustalenie, jakie procesy obserwujemy dzisiaj w miastach z punktu widzenia użytkowników miasta: mieszkańców, osób dojeżdżających do pracy i szkoły, turystów, podróżujących w sprawach biznesowych i rodzinnych oraz innych użytkowników. Warto również przedyskutować rolę w tym procesie innego – “rozlewania się” miast i skutków niekontrolowanej suburbanizacji na funkcjonowanie miasta.

dr Agnieszka Szmelter-Jarosz

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr Agnieszka Szmelter-Jarosz

Ukraina – Polska, Polska – Ukraina, wspólne perspektywy – polityka, kultura, gospodarka
Wojna w Ukrainie, mimo bezprecedensowego okrucieństwa i tragedii ludzkich otworzyła
nowy rozdział w stosunkach Ukrainy i Polski. Związki między oboma państwami nigdy dotąd
nie były tak bliskie. Pomijając kwestię wsparcia humanitarnego współpraca obu narodów
powiązana jest ściśle zarówno z polską jak i ukraińską sceną polityczną. Otwiera się również
szeroki obszar współpracy gospodarczej (aktualnie jak i po zakończeniu wojny). Następuje
również przenikanie zarówno kulturowe jak i kulturalne związane z szerokimi kontaktami
między oboma narodami.
Celem panelu jest omówienie przykładów działań w wymienionych obszarach, ale także
perspektyw jakie tę współpracę czekają. Do udziału zapraszamy zarówno akademików jak i
praktyków, przedstawicieli organizacji pozarządowych, studentów, doktorantów i
pracowników naukowych. W trakcie panelu mogą być wygłaszane prezentacje w języku
ukraińskim, polskim i angielskim.

dr Dominik Bień, Andrzej Nuckowski

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, UKR, ANG
Opiekun Naukowy:


Celem panelu jest zaprezentowanie i dyskusja nad rolą i kondycją współczesnych uniwersytetów w czasach, kiedy rozwój zrównoważony uczyniono wartośćią społeczno-polityczną, celem i kryterium działań instytucji publicznych krajowych i międzynarodowych, rozwoju gospodarczego i społecznego.
Rozwój zrównoważony jest obecny w życiu uniwersytetów w sferze dydaktycznej i badawczej, stał się także subkryterium prowadzenia i finansowania badań naukowych. Jest on silnie powiązany z transformacją digitalną i ekologiczną i w ten sposób wymusza na uniwersytetach przekształcenia instytucjonalne. W naukach społecznych i humanistycznych zmiany te nie zawsze ocenia się pozytywnie, a najczęściej słowa krytyki odnoszą się do zawężania badań i orientowania ich na zdefniowane politycznie cele, do ideologizacji kształcenia i kulturowego oddziaływania szkół wyższych.

dr hab. Krzysztof Szewior, prof.

Afiliacja: Uniwersytet Warszawski
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Krzysztof Szewior, prof.


Uczestnicy panelu podejmą się refleksji nad palącymi problemami teorii i praktyki resocjalizacyjnej. Głównymi ścieżkami podejmowanych dyskusji i prezentowanych badań empirycznych, będą najnowsze koncepcje teoretyczne, ich weryfikacja w badaniach społecznych oraz implikacje dla obszaru profesjonalnego. Rolą nauki jest dostarczanie środowisku specjalistów efektywnych metod i narzędzi pracy. 

dr Łukasz Wirkus, mgr Marta Pięta-Chrystofiak

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Łukasz Wirkus


Panel konferencji pod tytułem “Wolność wypowiedzi i jej granice” jest dedykowany głębokiemu zrozumieniu i dyskusji na temat jednego z fundamentalnych aspektów społeczeństw demokratycznych – wolności słowa. Celem tego panelu jest zbadanie różnych aspektów tego zagadnienia, podkreślając zarówno znaczenie swobody wyrażania opinii, jak i konieczność określenia granic tego prawa w kontekście społecznym, historycznym, kulturowym i prawnym. W ramach panelu poruszone mogą zostać różnorodne kwestie związane z wymiarem politycznym, historycznym czy prawnym wolności wypowiedzi. Poruszane w ramach panelu kwestie mogą obejmować np. wyzwania wolności słowa w erze cyfrowej, mowę nienawiści, wolność prasy i mediów, cenzurowanie i wiele innych kwestii.

mgr Fatma Mejri

Afiliacja: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Michał Urbańczyk, prof. UAM


Tematyka panelu będzie obejmowała współczesne problemy i wyzwania przed którymi stoją zarządzający przedsiębiorstwami, zarówno prywatnymi jak i publicznymi. Ma on na celu zaprezentowanie aktualnych wyników badań oraz dyskusję na temat zarządzania przedsiębiorstwami w szerokim ujęciu, które to są ukierunkowane na efektywne wykorzystanie zasobów w trudnych, nieprzewidywalnych czasach przy stale zmieniających się trendach społeczno-gospodarczych.
Panel ma charakter interdyscyplinarny. Przeprowadzone badania naukowe w ramach prezentacji niniejszego panelu powinny być związane z następującymi dziedzinami naukowymi: zarządzanie, ekonomia i finanse.

dr Wioletta Świeboda

Afiliacja: Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Bartłomiej Lisicki


W ramach panelu “Współczesne Problemy Teorii i Filozofii Prawa” zostanie podjęty namysł nad wyzwaniami jakie stawiają przed nauką prawa współczesne realia społeczne, technologiczne i moralne. Intensywny rozwój nauk przyrodniczych oraz powszechne wykorzystanie ich osiągnięć w różnych obszarach życia nie tylko generuje nowe problemy, lecz może również stanowić inspirację dla formułowania nowatorskich odpowiedzi w dotychczasowych obszarach badawczych. W związku z tym celem panelu jest zapewnienie interdyscyplinarnej platformy do wymiany poglądów oraz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na rzecz rozwoju teorii i filozofii prawa w kontekście problemów z jakimi mierzymy się w współczesnym świecie. Tematyka wystąpień może wiązać się z takimi zagadnieniami, jak na przykład: prawa zwierząt, zagrożenia związane z rozwojem nauczania maszynowego w kontekście prawa, posthumanizm w prawie, współczesne stanowiska w przedmiocie normatywności prawa czy kwestie związane z wciąż aktualnymi, klasycznymi problemami stawianymi na gruncie współczesnej teorii i filozofii prawa. Organizatorzy panelu są otwarci na zgłoszenia wykraczające poza powyższe propozycje, lecz związane z tematem panelu.

mgr Adrian Zaorski

Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Magdalena Glanc-Żabiełowicz