SESJA
POSTEROWA
Bartosz Chojnacki
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG
Opiekun Naukowy:
Bartosz Chojnacki
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG
Opiekun Naukowy:
NAUKI
HUMANISTYCZNE
Panel ,,Corpus delicti: wielowymiarowe transfiguracje koncepcji ciała w literaturze latynoamerykańskiej XX i XXI wieku. Interdyscyplinarność, krytyka i ekologia” proponuje podjęcie pogłębionej refleksji nad różnorodnymi aspektami literatury latynoamerykańskiej. Osią przewodnią naszych rozważań o prozie, poezji i dramacie w XX i XXI wieku chcemy uczynić aktualne tendencje literackie dotyczące przemian koncepcji i reprezentacji ciała oraz kryzysu ekologicznego i estetycznego (cf. Gallego Cuiñas, 2021).
Poprzez „wielowymiarowość” rozumiemy różnorodne, interdyscyplinarne podejście interpretacyjne, umożliwiające opisanie złożoności literatury latynoamerykańskiej i jej niewątpliwego i oryginalnego potencjału krytycznego wobec wyzwań współczesnego świata. Naszym celem jest zanalizowanie relacji między ciałem i środowiskiem naturalnym, kulturą i sztuką w szczególnym, niezbywalnie politycznym kontekście kulturowym Ameryki Łacińskiej, co ostatecznie umożliwi wytworzenie wielowymiarowej konceptualizacji kategorii „ciała”, rozumianego jako ciało ludzkie, ciało innych istot żywych oraz nieożywionych, a także, typograficznie, intersemiotycznie i intertekstualnie – ciało tekstu. W tym kontekście proponujemy termin corpus delicti (łac. dowód rzeczowy świadczący o przestępstwie) na oznaczenie obnażania problemów współczesnego świata.
Analiza tekstów literackich, na jakiej nam zależy, wpisuje się więc w szeroko pojęty nurt nie tylko teorii krytycznej, lecz także badań kulturowych, ze szczególnym uwzględnieniem refleksji wywodzących się z myśli Michela Foucault’a na temat ,,anormalności” (1975) i biowładzy (Giorgi); feministycznych i genderowych teorii m.in. zainspirowanych koncepcją cyborga Donny Haraway (2016). Kluczową inspiracją dla podjęcia proponowanej przez nas refleksji o wielowymiarowo pojmowanym ciele jest posthumanizm krytyczny (Braidotti) oraz spowinowacone z nim animal studies (Wolfe), ekokrytyka i ekofeminizm, wskazujący m.in. na powiązania między opresją kobiet a opresją zwierząt (Adams, 1990).
Dostrzegany obecnie w literaturze latynoamerykańskiej zwrot ku aktywizmowi sprawia, że przestrzeń (ciało) tekstu po raz kolejny staje się przestrzenią dyskusji, w której rolę rozmówców przyjmują sztuka, ciało i środowisko, a tło stanowi kontekst polityczny, kulturowy i ekologiczny. W obliczu problemów takich jak przemoc, dyskryminacja, marginalizacja, kontestowana tożsamość narodowa i płciowa oraz nadrzędna niejako wszechobecność kryzysu klimatycznego, ciało zyskuje odnowiony wymiar symboliczny i polityczny. Proponujemy wykorzystanie teorii (Bustamente Escalona, Callsen y Gross, Ferrús Antón, Montes, Morreira y Wieser, Torras Francés) i zbadanie mechanizmów pozwalających „ciału” pełnić w literaturze funkcję krytyczną, poprzez podjęcie następujących tematów:
ciało i jego marginalizacja,
ciało w ujęciu feministycznym,
ciało i tożsamość,
ciało i protest wobec systemu politycznego,
ciało i przemoc,
ciało, rzecz: kapitalizm,
fetysz,
materialność ciała (i nowy materializm),
interdyscyplinarność i intersemiotyczność modyfikująca ciało tekstu: sztuka, muzyka, ekologia w literaturze,
ciało ludzkie i nieludzkie w perspektywie ekokrytycznej,
transformacje i negocjacje reprezentacji oraz konstrukcji ciała w literaturze i kulturze,
subwersyjny/dysydencki potencjał ciała (np. potwornego).
Natalia Mazurkiewicz
Afiliacja: Uniwersytet Warszawski
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, hiszpański
Opiekun Naukowy: dr Zofia Grzesiak
Panel w założeniu ma być forum dla młodych historyków i politologów i badaczy innych dyscyplin, których pasjonują ostatnie dziesięciolecia historii Polski. Chcemy, aby stał się miejscem, gdzie młodzi naukowcy mogą dzielić się swoimi odkryciami, krytycznie analizować dotychczasowe narracje i wspólnie szukać nowych metodologii badawczych, które pozwolą na głębsze zrozumienie i reinterpretację najnowszej historii naszego kraju.
Zapraszamy do zgłaszania referatów obejmujących szeroki wachlarz tematów, od zmian politycznych po przeobrażenia społeczne, od kulturowych rewolucji po ekonomiczne transformacje, a także rolę Polski na arenie międzynarodowej. Szczególnie zależy nam na wystąpieniach, które przekraczają tradycyjne granice dyscyplinarne, łącząc perspektywy z różnych dziedzin nauki, by rzucić nowe światło na zrozumienie przeszłości.
Mile widziane będą również referaty nie opierające się tylko i wyłącznie na rekonstrucji wydarzeń, ale również analizie ich wpływu, interpretacji i pamięci o nich w społeczeństwie. Autorzy referatów mogą zwracać uwagę nie tylko krajowe, ale i globalne konteksty wpływające na kształtowanie się najnowszej historii Polski, a także te, które biorą pod uwagę lokalne perspektywy, ukazując różnorodność doświadczeń i narracji.
dr Dominik Bień
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Dominik Bień
Uczestnicy panelu będą mieli możliwość prezentacji własnych badań prowadzonych nad życiem codziennym w przeszłości, mentalnością dawnych społeczeństw i mikrohistorią. Istotny nacisk zostanie położony na stosowane przez nich metody badawcze i narracyjne. Organizator panelu nie narzuca uczestnikom okresu historycznego i zasięgu terytorialnego.
mgr Kacper Panek
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Aleksandra Girsztowt-Biskup
Panel ma charakter interdyscyplinarny, a jego celem jest przede wszystkim integracja środowiska medycznego z humanistycznym oraz społecznym. Humanistyka medyczna jest na tyle szerokim pojęciem, że zdecydowałam się na podkreślenie w tytule tych czterech obszarów (bioetyka, prawo medyczne, somatoestetyka, neurofilozofia), jednak, przykładowo, dyskurs o cielesności (choćby przez pryzmat socjologii ciała) czy badania z zakresu antropologii również byłyby mile widziane. Panel poza referatami (oczywiście za zgodą Uczestników), chciałabym poprowadzić również w formie dyskusji referujących, tak by wspólnie zastanowić się, czy humanistyka „odgradza się” od nauk matematyczno-przyrodniczych i odwrotnie – nawet w przypadku analiz uniwersyteckich. Wydaje się, że współpraca interdyscyplinarna czy nawet wymiana spostrzeżeń jest bardzo potrzebna i dostarcza wiele nowych narzędzi, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata.
Anna Prus
Afiliacja: Uniwersytet Gdański. Gdański Uniwersytet Medyczny
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Anna Chęćka, prof. UG
Celem panelu jest eksploracja przecięcia się nauk humanistycznych, takich jak kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, językoznawstwo, historia, filozofia, historia sztuki, i badań nad sztuczną inteligencją. Pytania, jakie możemy postawić, dotyczą nie tylko wpływu najnowszego rozwoju sztucznej inteligencji na sposób uprawiania nauk humanistycznych, ewolucji podstawowych pojęć, takich jak autorstwo, przedmiot, język, tekst, książka, dzieło sztuki itp., ale także kwestie etyczne, jakie pojawiają się w praktyce masowego stosowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
The aim of the panel is to explore the intersection of humanities, such as cultural studies, literary studies, linguistics, history, philosophy, art history, and research on artificial intelligence. The questions we can ask concern not only the impact of the recent development of artificial intelligence on the way humanities are practiced, the evolution of the basic concepts such as authorship, subject, language, text, book, the work of art etc., but also ethical issues that arise in practice of mass usage of solutions based on artificial intelligence.
dr Karolina Rudnicka
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Krzysztof Gajewski
Choć każda dyscyplina naukowa posiada sobie tylko tożsamy aparat pojęciowy i metodologię prowadzenia badań, nie ulega wątpliwości, że zauważalna jest coraz częściej tendencja do zacierania się granic pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami. Widać to zwłaszcza w materii badań humanistycznych i społecznych, w których ową interdyscyplinarność należy traktować jako walor, wzajemne czerpanie z teorii właściwych każdej z dyscyplin, poszerza znacząco pola badawcze, otwiera przed naukowcem możliwość wielowątkowej analizy, która może zaowocować wnioskami, których nie udałoby się wydobyć, gdyby nie wspomagania się teoriami z siostrzanych dyscyplin. Doskonałym przykładem takiej korelacji są badania prowadzone przez historyków, politologów, językoznawców i socjologów. Nie brakuje jednak głosów wskazujących, że zacieranie się granic pomiędzy dyscyplinami, jest złym kierunkiem. Dlatego panel ma dać odpowiedź na kluczowe pytanie, czy interdyscyplinarność badań naukowych jest szansą czy zagrożeniem dla dziedzin humanistycznych i społecznych. Tak zarysowana tematyka pozwala na udział w panelu przedstawicieli różnych dyscyplin.
dr Adrian Musiał
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Adrian Musiał
Z uniwersalności pojęcia kryzysu wynika jego wieloznaczność desygnująca przełom, konflikt, wybór, sytuację zagrożenia, walkę. Nas interesuje konkretna, ale możliwie szeroko rozumiana reprezentacja kryzysu w kinie, która jest łączona z nim od samych początków, kiedy pierwsi sceptycy powątpiewali w przyszłość ruchomych obrazów. W ciągu ponadstuletniej historii kinematografii kilkukrotnie zwiastowano godardowskie Fin de Cinema, a rzeczywistych tąpnięć w skali globalnej i lokalnej były dziesiątki. Dlaczego tak się dzieje, czy branża filmowa przyciąga konflikty w sposób szczególny? Film, być może bardziej dosadnie niż inna sztuka, jest czułym papierkiem lakmusowym określającym społeczne napięcia i przemiany, które wyrażane są w dwójnasób – w przedmiocie kina, rozumianego jako branża i instytucja oraz w problematyce natury artystyczno-tematycznej. W ramach panelu chcielibyśmy podjąć okołofilmowy dyskurs, dotyczy w równej mierze kryzysów kina i reprezentacji kryzysów w kinie.
Proponujemy refleksję nad następującymi obszarami problemowymi:
• Różne oblicza kryzysów społecznych, materialnych, egzystencjalnych, duchowych, tożsamościowych jako katalizatory działań i wyborów filmowych bohaterów.
• Znamiona kryzysu jako główne tematy filmów.
• Kryzys jako punkt zwrotny w narracji.
• Kryzysy w branży filmowej po strajkach i skandalach społeczno-obyczajowych.
• Kryzys widowni i recepcyjne trudności współczesnego odbiorcy.
• Kryzys estetyczny i produkcyjny w kinie głównego nurtu.
• Postpandemiczny konflikt kina ze streamingiem.
Maciej Franciszczak
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Marta Maciejewska
Panel ten poświęcony jest szeroko rozumianym badaniom komparatystycznym, a zatem ujmującym literaturę w szerokiej, ponadnarodowej perspektywie i przy tym aktywnie włączającym się w aktualne propozycje badawcze (takie jak np. feminizm, ekokrytyka czy postkolonializm). Literatura stanowi przy tym tylko jeden z członów porównania, którego drugim elementem są albo inne dziedziny sztuki (np. muzyka czy film), albo dyskursy odmiennych nauk (np. łączenie dziedzin humanistycznych i z obszaru nauk społecznych).
„Młoda” komparatystyka promuje zatem dialog i przełamywanie granic – pomiędzy ludźmi, literaturami, dyscyplinami naukowymi czy sposobami konceptualizowania ważnych perspektyw z punktu widzenia młodych badaczy. W spotkaniu, dialogu i dyskusji – a to podstawowe sposoby bycia komparatystą w świecie różnorodności – warto dostrzec wartość samą w sobie, prowadzącą do wytwarzania, ale i współdzielenia wiedzy o świecie, człowieku i kulturze.
dr hab. Anita Całek
Afiliacja: Uniwersytet Jagielloński
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Anita Całek
Literatura i media, jak i cała humanistyka, stają się dziś polem po podejmowania licznych tematów o charakterze społecznym i politycznym. Szczególnie mile widziane będą tematy związane z tożsamością, wojną, konfliktami zbrojnymi, migracjami, kryzysem demokracji, a także z kondycją współczesnych mediów, funkcjonujących w świecie postprawdy.
dr Martyna Wielewska-Baka
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Martyna Wielewska-Baka
Miejsce doświadczenia i miejsce doświadczone można rozumieć na różnych poziomach odniesień – w dobie antropocenu, gdy redefinicji wymagają tradycyjnie rozumiane kategorie i zjawiska literackie, także kategoria miejsca powinna być poddana krytycznemu, badawczemu namysłowi. Topoontologie literackie to termin filozofa Bartłomieja Skowrona, który pisał: „Przestrzenność jako forma wielości przejawia się zarówno w bycie idealnym (przestrzeń logiczna), jak i bycie realnym (przestrzeń fizyczna), oraz bycie psychicznym (przestrzeń psychiczna)”.
Zainspirowane interdyscyplinarnym połączeniem badań z zakresu filozofii, psychologii, matematyki, fizyki czy też literaturoznawstwa proponujemy namysł nad eks-centrycznością i poli-, mono- centrycznością miejsca w literaturze. W tym kontekście należałoby przypomnieć niektóre narzędzia badawcze zaproponowane przez Elżbietę Rybicką, takie jak: „mapy narracyjne, literatura idiolokalności, tropy toponomastyczne, auto/bio/geo/grafie, lieux d’imagination, literatura i lektura jako wydarzenie geograficzne, podróże lekturowe, topografie emotywne, sonotopografie i osmotopografie, literatura jako miejsce pamięci”. Spośród badaczy zajmujących się tym zagadnieniem można wyróżnić m.in. Annę Kronenberg, Michała Głowińskiego, Janusza Sławińskiego, Małgorzatę Czermińską, czy Magdalenę Roszczynialską.
Przykładowe kierunki refleksji:
– zwrot topograficzny;
– geopoetyka;
– heterotopologia;
– urban studies;
– oikologia;
– kartografia krytyczna;
– nomadyczność;
– migracje;
– pogranicza i transgranicza;
– nie-miejsce pamięci;
– etnografia transrelacyjna;
– trans- multi- lokacyjność prozy i poezji;
– wielodyskursywność, wielogatunkowość, wielodykcyjność literatury;
– pamięć miejsca (genius loci);
– autobiograficzność miejsca.
mgr Aleksandra Polok, mgr Katarzyna Majca-Lipa
Afiliacja: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Katarzyna Wądolny Tatar, prof UKEN
Idea pogranicza, z całą wielością przypisywanych mu znaczeń i odczytań, zdaje się stanowić jeden z kluczowych wątków badawczych we współczesnej krytyce literackiej, zaznaczając silnie swą obecność również na gruncie antropologii, performatyki czy filozofii społecznej. Intencją prezentowanego panelu nie jest jednak analiza pogranicza wyłącznie w jego aspekcie zewnętrznym – przestrzennym, lecz skonfrontowanie tejże perspektywy z perspektywą wewnętrzną – jednostkową. W ujęciu tym analizy granic geograficznych, obszarów centro-peryferyjnych i wielokulturowych, śledzenie kształtowania się tożsamości w oparciu o ścieranie się zewnętrznych przejawów takich formacji jak państwo, naród, religia, tradycja czy język, zaczynają zbiegać się i łączyć z rozważaniami nad wewnętrznym rozbiciem jednostki. Tym samym pogranicze staje się wyobrażoną przestrzenią autorefleksji – świadomości negatywnej, która wyzywa symboliczne i dyskursywne mechanizmy kształtujące iluzję podmiotowego „ja”; pozostając przy tym przestrzenią zagubienia, napięcia i krytycznego wglądu w budujące jednostkę narracje, co z kolei odsyła do kategorii nomadyczności i intersekcjonalności. Pisanie pogranicza rozumiane jest zatem jako samoświadome zmaganie się z granicami tak przestrzennymi, jak i dyskursywnymi. I to właśnie jego wielowymiarowość proponuje się obrać za punkt wyjścia do badań kontrastywnych nad współczesną twórczością poetycką, analizowaną na przykładach poetek i poetów z różnych europejskich obszarów językowych. Poezja odgrywa tu bowiem szczególną rolę, prowadząc z jednej strony do obnażania mechanizmów społeczno-polityczno-językowych, a z drugiej umożliwiając intymne wejrzenie w osobistą rzeczywistość bourdieu’owskiej petite misère.
Michalina Labus
Afiliacja: Uniwersytet Warszawski
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Patrycja Polanowska
W zamyśle panel ten ma być miejscem wymiany doświadczeń i forum do dyskusji nad zagadnieniami związanymi z promocją oraz popularyzacją działalności archiwów, bibliotek oraz muzeów. Zakłada on szerokie spojrzenie na proponowane zagadnienie, zarówno ze strony osób pracujących w tychże instytucjach, jak i ich użytkowników i odwiedzających.
mgr Anna Siekierska
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Anna Żeglińska
Ruch oporu, bez względu na sposób jego realizacji i manifestacji, stanowi jedno z najbardziej fascynujących oraz inspirujących zjawisk w historii ludzkości. Od starożytności po współczesność, ludzie buntowali się przeciwko opresji, dyktaturze, niesprawiedliwości i tyrani.
W literaturze termin Guerrilla (hiszp. „mała wojna”) został po raz pierwszy użyty w Hiszpanii w odniesieniu do walk przeciwko okupacji francuskiej w latach 1808–1814. Natomiast w Ameryce Łacińskiej, termin ten oznacza tradycyjną formę oporu przeciwko władzy (lub obcej interwencji), prowadzoną przez nieregularne oddziały partyzanckie wspierane przez zbuntowane siły armii.
Wywodzący się z Francji i oznaczający „ruch oporu”, termin Résistance, został w XX w. przyjęty przez większość krajów, stając się dominującym określeniem Europy Podziemnej. W 1940 r. brytyjski minister wojny ekonomicznej, H. Dalton, użył terminu „czwarta broń” w memoriale odnoszącym się do ruchu oporu w okupowanych przez państwa Osi krajach, co później zostało zaadoptowane do historiografii francuskiej oraz brytyjskiej.
W Polsce ruch oporu jest rozumiany jako całokształt działań konspiracyjnych, partyzanckich i powstańczych oraz innych form żywiołowego i zorganizowanego oporu Polaków wobec zaborców, oraz okupantów.
W drugiej połowie XIX w. istotną cechą zjawisk narodotwórczych było przebudzenie się narodów oraz uświadomienie sobie własnej odrębności. W tym okresie historia zetknęła się z różnorodnymi przejawami ruchów narodowych, takimi jak działalność czetników podczas pierwszej serbskiej rewolucji w 1804 r., hiszpańską guerrillą i partyzantami w Rosji z czasów wojen napoleońskich, powstaniem styczniowym w 1863 r., czy też rewolucją z lat 1905-1907.
W XX i XXI w. obserwujemy wyraźny rozwój różnorodnych form ukrytego, zbrojnego oporu. Podczas I wojny światowej opór tego typu motywowany był świadomością konieczności walki o suwerenne państwo. W okresie od 1914 do 1918 r. dominowały jawne formy oporu, choć często były przygotowywane w głębokiej konspiracji. Takim przykładem są działania czetników serbskich po 1915 r., wybuch rewolty arabskiej w 1916 r., powstanie kwietniowe w Dublinie z 1916 r. i walki Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Ponadto w czasie I wojny w armiach państw trójprzymierza występowały takie formy oporu wśród żołnierzy, do których zaliczane są masowe dezercje, bunty i powstania.
II wojna światowa przyniosła istotną zmianę w kształcie działań ruchu oporu. Konspiracja i walka podziemna zdobyły dominującą rolę, stając się kluczowymi narzędziami walki prowadzonej przez narody pod okupacją. Dodatkowo stały się one istotnym elementem w międzynarodowej politycznej grze, prowadzonej przez różne rządy emigracyjne, a podziemny ruch krajowy stał się ważnym czynnikiem w kalkulacjach rządów wielkich mocarstw koalicji antyhitlerowskiej. Ruch oporu odegrał także znaczącą rolę w wielu krajach podczas procesu wyzwolenia się narodów spod okupacji, a nawet w inicjowaniu zmian strukturalnych społeczeństw. Intensywność tej formy działań odcisnęło swe piętno się na całym świecie. Walkę w/w typu podejmowały nie tylko różnego rodzaju ugrupowania w Europie, ale także w Azji (m.in. Chiny, Filipiny, Indie Holenderskie) oraz w Afryce (np. Etiopia).
Również po II wojnie światowej obserwowano zjawiska ruchu oporu, m.in. przeciwko rządom komunistów w Polsce, walce przeciwko władzy francuskiej prowadzonej przez Ligę na Rzecz Niepodległości Wietnamu w Indochinach, działania narodowowyzwoleńcze Bengalczyków zamieszkujących Pakistan Wschodni oraz powstanie Muzułmańskiego Ruchu Oporu, którego działania przeciwko Izraelowi zostały uznane przez większość państw za terrorystyczne.
XXI w. przyniósł nowe wyzwania i formy działania. W 2010 r. rozpoczęły się wydarzenia znane jako Arabska Wiosna. Obywatele kolejnych krajów północnej Afryki protestowali przeciwko ograniczeniom wolności, łamaniu praw człowieka, korupcji i nepotyzmowi. W wielu tych państwach długotrwałych, niepopularnych dyktatorów odsunięto od władzy. Natomiast rok później rozpoczęła się jedna z najbardziej dramatycznych konfliktów współczesnego świata – wojna domowa w Syrii, gdzie syryjscy powstańcy są oskarżani o powiązania z ugrupowaniami terrorystycznymi.
W Europie obecnie trwają działania ukraińskiego ruchu oporu (Atesz) działającego na południu Ukrainy, który stawia opór agresji ze strony Rosji.
Historia pokazuje, że ruch oporu ma wiele obliczy, nie tylko militarnych, ale także politycznych. Nierzadko był i nadal jest zakorzeniony w różnych od siebie ideologiach. W dalszym ciągu jego interpretacje w poszczególnych państwach wywołują kontrowersje, co prowadzi do intensywnych dyskusji na forum wewnętrznym i międzynarodowym.
Panel „Różne oblicza zbrojnego ruchu oporu na świecie w XX/XXI wieku” stanowić będzie platformę dla naukowej debaty związanej ze zbrojnym ruchu oporu, obliczami, jakie przyjmował historycznie, oraz jego współczesnych formach i kierunkach rozwoju.
mgr Karol Kordas
Afiliacja: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Olgierd Grott, prof. UJ
W obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i postępującej urbanizacji, „zazielenianie” miast staje się kluczowe dla kreowania przyszłości jako wielo-gatukowej i zrównoważonej (Rupprecht et al, 2020), a pojęcia takie jak „zielone miasto”, „zielona infrastruktura” i „ekosystemy miejskie” wysuwają na pierwszy plan znaczenie roślin w planowaniu urbanistycznym. Celem panelu jest interdyscyplinarna dyskusja na temat roślin w mieście, a w szczególności przyjrzenie się potencjalnym i istniejącym rolom roślin w przestrzeni i polityce miejskiej, oraz relacjom pomiędzy roślinami, ludźmi, i innymi istotami. Do dyskusji zapraszamy studia przypadków, literatury, ujęcia historyczne i rozważania teoretyczne z dziedziny antropologii, socjologii, geografii społecznej, architektury, botaniki, ekologii, oraz innych dziedzin, skupiające się na następujących tematach:
– Miejsce roślin w mieście: postrzeganie roślin w kontekście przynależności i/lub tożsamości miejskiej; praktyki usuwania, sadzenia, zazieleniania; marginalia; estetyczne/kulturowe/użytkowe role i narracje o roślinności miejskiej;
– Rośliny a polityka: zarządzanie zielenią i roślinami – od teorii do praktyki; konflikty; reprezentacja polityczna roślin; kategoryzacja i hierarchizacja przestrzeni i roślinności;
– Sprawczość i podmiotowość roślin: (potencjalna) rola roślin w polityce miejskiej; komunikacja międzygatunkowa; rośliny “inwazyjne”, chwasty, ruderalia; mobilność roślin;
– Relacje pomiędzy roślinami, ludźmi i innymi istotami; splątania (Tsing, 2015), zależności, hierarchie; komunikacja, emocje i afekt; etnobotanika miejska;
– Roślinna obecność w sztuce i estetyce miejskiej;
– „Zielona” przyszłość: spekulacje, eko-utopie, Plantocen.
dr inż. Anna Zadrożna
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL, ENG
Opiekun Naukowy: dr inż. Anna Zadrożna
NAUKI
INŻYNIERYJNO
-TECHNICZNE
Panel stanowi obszerną platformę do omówienia najnowszych osiągnięć, badań i wyzwań związanych z szeroką gamą materiałów o wszechstronnych zastosowaniach jakimi są kompozyty polimerowe.
Celem panelu jest prezentacja wyników aktualnych badań i osiągnięć z zakresu technik otrzymywania i charakteryzacji i możliwych zastosowań polimerów, ich dodatków, nanokompozytów i biomateriałów, spełniających kryteria kompozytów.
Panel gromadzi opis rezultatów z obszaru inżynierii chemicznej, inżynierii materiałowej, nauk fizycznych i chemicznych. Zapraszamy do prezentacji wyników badań z zakresu:
– otrzymywania kompozytów polimerowych z uwzględnieniem metod syntezy chemicznej, mieszania wysokoenergetycznego, prasowania, wtrysku itp.
– charakteryzacji kompozytów polimerowych obejmujących badania analizy instrumentalnej, badania fizykochemiczne, strukturalne, elektrochemiczne, mechaniczne i biochemiczne
– zastosowań kompozytów polimerowych ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w przemyśle energetycznym, budowlanym, samochodowym, kosmicznym ale również w farmacji czy medycynie
– aktualnych wyzwań poprawy funkcjonalności i efektywności ale i aspektów ekologicznych recyklingu i utylizacji materiałów kompozytowych.
Panel „Kompozyty polimerowe – charakteryzacja, zastosowania i aktualne wyzwania” ma na celu wymianę doświadczeń naukowców zajmujących się badaniami podstawowymi i aplikacyjnymi.
dr inż. Sylwia Kozdra
Afiliacja: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr inż. Sylwia Kozdra
Panel stanowi forum dyskusyjne dla młodych naukowców, dotyczące innowacyjnych rozwiązań i technologii materiałowych, których wykorzystanie może przyczynić się do dbania o dobrostan środowiska oraz opiekę zdrowotną. Technologie addytywne, katalizatory, materiały biodegradowalne i biokompatybilne czy nanotechnologia to przykładowe obszary dyskusyjne w panelu. Mile widziane są prace poruszające aspekty wytwócze, a także potencjalne zastosowania na różnym etapie gotowości technologicznej.
The panel provides a forum for discussion between young scientists related to innovative solutions and material technologies, the use of which can contribute to environmental well-being and health care. Additive technologies, catalysts, biodegradable and biocompatible materials, and nanotechnology are examples of discussion areas in the panel. Works dealing with manufacturing aspects as well as potential applications at various stages of technological readiness are welcome.
dr hab. inż. Jacek Ryl, dr inż. Mateusz Cieślik
Afiliacja: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. inż. Jacek Ryl
NAUKI
MEDYCZNE
I O ZDROWIU
This panel will cover the latest exciting developments in the field of multi-omics approaches in cancer research. By integrating data from genomics, proteomics, metabolomics, and other ‘omics’ technologies, researchers can gain a better understanding of the underlying biology of cancer, identify potential biomarkers for early detection, prognosis, and treatment response, and develop personalized treatment strategies based on the molecular profile of individual tumours. Cancer omics-based research has the potential to revolutionize cancer research and clinical practice by providing insights into the complexities of the disease.
Examples of topics to be covered by this panel: metabolic reprogramming in cancer, cross talk in the tumour microenvironment, systemic metabolic changes and cancer progression, genomes and transcriptomes of cancers, cancer epigenetics
The panel will be relevant to participants from across a number of fields, including biology, cancer medicine, translational research, epigenomics, cancer immunology, computational biology, and molecular pathology.
dr Aleksandra Czumaj
Afiliacja: Gdański Uniwersytet Medyczny
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr Aleksandra Czumaj
W ramach panelu zapraszamy do zgłaszania prac z zakresu nauk biologicznych i medycznych na temat molekularnych, biochemicznych i fizjologicznych podstaw funkcjonowania komórek, narządów i organizmów. W szczególności preferowane są badania dotyczące mechanizmów ludzkich chorób; procesów komórkowych, takich jak programowana śmierć komórki, starzenie komórkowe, autofagia; profilowanie ekspresji genów w chorobach genetycznych i cywilizacyjnych; transport komórkowy; immunologia molekularna oraz poszukiwania nowych biomarkerów.
mgr inż. Martyna Kuczyńska
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: dr Marta Moskot
Panel naukowy pod tytułem „Medycyna, zdrowie i uroda” będzie stanowił forum dyskusyjne, skupiające się na badaniach i osiągnięciach w tych znaczących obszarach życia. Studenci z różnych dziedzin medycyny, zdrowia, kosmetologii i farmacji mogą zaprezentować swoje prace badawcze oraz analizować aktualne trendy i wyzwania.
dr n.med. Katarzyna Olczak
Afiliacja: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr n.med. Katarzyna Olczak
Do rozmowy o „Perspektywach rozwoju medycyny” chciałabym zaprosić zarówno osoby reprezentujące uniwersytety medyczne, jak i techniczne. Pomysł panelu powstał w wyniku sygnalizowanej już wielokrotnie potrzeby wymiany wiedzy i umiejętności osób ze środowiska medycznego z osobami zajmującymi się m.in. inżynierią biomedyczną, biotechnologią czy badaniami nad sztuczną inteligencją (i wprowadzeniem jej do systemu ochrony zdrowia). Wystąpienia mogą mieć charakter teoretyczny i stanowić analizę istniejących już prototypów, robotów, nowych metod badawczych czy diagnostycznych albo pokazywać nadzieje środowiska medycznego związane z nowo odkrytymi lekami czy rozwijającymi się technologiami. Mile widziane byłyby również wystąpienia prezentujące konstrukcje, projekty czy patenty Uczestników z różnych ośrodków badawczych. Wydaje się, że temat technologii w medycynie jest warty uwagi m.in. ze względu na tak szybki jej rozwój i swoją różnorodność (poczynając od urządzeń używanych podczas operacji, na głośno analizowanym zastąpieniu człowieka przez maszyny lub odgrywanej przez nie coraz większej roli kończąc). Wspólnym mianownikiem panelu jest jednak medycyna i to do niej musi odnosić się nadesłany abstrakt; z kolei sam rozwój należy tu rozumieć szeroko.
Anna Prus
Afiliacja: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab n.med. Anna Wardowska
Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie człowieka
dr Małgorzata Znyk
Afiliacja: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Małgorzata Znyk
Celem panelu jest przedstawienie współczesnych zagrożeń epidemiologicznych wynikających ze zmian klimatu (migracja wektorów chorób wirusowych i bakteryjnych), zmian środowiskowych (działania człowieka) oraz zmian kulturowych (turystyka, migracje, konflikty zbrojeniowe) oraz problem zoonoz jako efekt przekraczania przez człowieka barier środowiskowych. Przedstawione zostaną kwestie dotyczące minimalizacji i oszacowania ryzyka nowych/starych chorób zakaźnych w kontekście zmian kulturowych. klimatycznych oraz konfliktów zbrojeniowych.
prof. Małgorzata Krzyżowska
Afiliacja: Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL/ENG
Opiekun Naukowy: prof. Małgorzata Krzyżowska
NAUKI
ŚCISŁE
I PRZYRODNICZE
The panel is intended for all young researchers involved in the broadly understood use of computer/computing methods and techniques for conducting research in the field of science and natural sciences, in particular in the fields of chemistry, environment, biology, medicine and life sciences.
dr hab. Rafał Ślusarz
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Rafał Ślusarz
The panel will explore the enormous potential of microbiology. To begin with the diversity of naturally occurring microbes, the variety of produced compounds, and the complexity of their interaction. Ending with the application potential of microbes or even just the genes naturally occurring via the usage of synthetic biology to fight global problems.
mgr Marcin Borowicz
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr hab. Robert Czajkowski, prof.
The „Plant Biotechnology” panel will dive into the latest advancements, applications, and challenges within the field of plant biotechnology. We will address a wide range of topics, from genetic engineering, plant physiology, stress management to the intricate dynamics of the plant’s microbiome. Young scientists will lead discussions engaging with these multifaceted aspects that are fundamentally reshaping agriculture, revolutionizing crop yields, and advancing sustainability practices. Join us for an enlightening journey into the forefront of plant biotechnology, shedding light on its profound implications for the future of food security and environmental conservation.
mgr Sara Kędzierska
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: ENG
Opiekun Naukowy: dr Sylwia Klińska-Bąchor
NAUKI
SPOŁECZNE
Współczesna Azja mierzy się z mnogością wyzwań społecznych i politycznych. Zglobalizowany świat i towarzysząca mu westernizacja wiążą się z naciskami na dotychczas istniejące struktury tradycyjnych wartości. Z tego powodu ujawnia się szereg radykalnych odpowiedzi przejawiających się np. przez gwałtowne zwroty polityczne. Celem panelu jest identyfikacja i próba zrozumienia procesów przemian zachodzących w omawianym regionie.
dr Kornel Bielawski
Afiliacja: Uniwersytet Gdański
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Kornel Bielawski, dr hab. Danuta Plecka, prof. UG
Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (dalej: AI), zbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie danych osobowych stało się nieodłącznym elementem wielu dziedzin życia. Jednakże, wraz z rosnącą ilością danych zbieranych przez algorytmy AI, pojawiają się coraz większe wyzwania związane z ochroną prywatności i bezpieczeństwem danych osobowych. Panel „Bezpieczeństwo danych osobowych w erze sztucznej inteligencji: Wyzwania i perspektywy” ma na celu stworzenie przestrzeni do pogłębionej dyskusji nad tym istotnym zagadnieniem, który ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju technologii AI oraz ochrony danych osobowych.
dr Maria Jedrzejczak, mgr Patryk Pieniążek
Afiliacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Maria Jędrzejczak
Uczestnicy panelu będą mieli okazje porozmawiać o sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI, SI), która potrafi analizować dane, rozpoznawać wzorce, podejmować decyzje i nawet komunikować się w sposób zbliżony do naszego. Panel dotyczący sztucznej inteligencji obejmuje dyskusje na temat najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie. Paneliści przedstawią wyzwania i potencjalne zastosowanie sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Eksperci będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami i wynikami badań dotyczącymi rozwoju AI. Przedstawią zarówno bariery, jak i wyzwania, z którymi spotyka się sztuczna inteligencja na co dzień. Panel dotyczący AI będzie również znakomitą okazją do wymiany poglądów i ciekawych dyskusji na temat wpływu sztucznej inteligencji na człowieka. Panel ma być początkiem w poszerzeniu wiedzy na temat AI oraz możliwością budowania relacji między młodymi naukowcami, doktorantami, studentami i ekspertami z branży.
mgr Marta Czarkowska
Afiliacja: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr hab. Michał Polasik, prof. UMK
Panel skupia się wokół tematyki związanej z AI – tym jak działa, jak znaczący może mieć wpływ na wiele dziedzin życia człowieka, a także kwestie prawne, które powinny nadążać za stale rozwijającym się zagadnieniem jakim jest Sztuczna Inteligencja.
Aleksandra Łapot
Afiliacja: Uniwersytet Jana Długosza
Język w jakim prowadzony będzie panel: PL
Opiekun Naukowy: dr Wojciech Białogłowski